Deň kúzelnej moci chryzantém


dao-institut-fengshui

9. deň 9. lunárneho mesiaca

V Číne sa orchidea, bambus, chryzantéma a slivkový kvet tradične spájajú so štyrmi ročnými obdobiami (jar, leto, jeseň a zima) a tiež so štyrmi cnosťami človeka (pôvab, životná sila, ušľachtilosť a trpezlivosť). Chryzantémam patrí 9. lunárny mesiac. A 9. deň 9. mesiaca obzvlášť…

CHRYZANTÉMA – zlatý kvet nesmrteľnosti a zázračný kvet cisárov

mesiac-chryzantem_02Je tiež symbolom odolnosti a dlhovekosti. Chryzantéma kvitne na jeseň, keď ostatné kvety vädnú a umierajú. Preto je  symbolom schopnosti odolávať a pretrvávať aj v čase nepriazne a nedostatku. V minulosti bola symbolom aristokracie a mužnosti. Dnes je tiež symbolom stálosti, spoľahlivosti, čistoty, dokonalosti, hojnosti, optimizmu, priateľstva, opory v ťažkých časoch, plnosti a krásy v zrelom veku

Podľa starých záznamov, život predlžuje nielen pravidelná konzumácia okvetných lístkov a pitie chryzantémového čaju, ale aj život v mieste, kde tieto kvety hojne rastú na brehoch riek. Okvetné lístky chryzantém padajúce do vody ju menia na nápoj predlžujúci život.

Chryzantéma vo filozofii Číny a Japonska symbolizuje nesmrteľnosť, radosť zo života a vyššie ideály. Je prostredníkom medzi nebom a zemou. Chryzantémy sú okrem toho kvetmi zlepšujúcimi či prinášajúcimi šťastie. Jedno staré čínske príslovie dokonca hovorí:

„Ak chceš byť celý život šťastný, pestuj chryzantémy.“

dao-institut-fengshui

Chryzantéma v tradičnej čínskej medicíne

maiko-jedlá-chryzantémaChryzantéma je v Číne a Japonsku dodnes pestovaná ako korenie, pochutina a liek.

Z bielych a žltých kvetov chryzantém (Ju Hua – Chrysanthemum morifolium a Jie du hua – Chrysanthemum indicum) sa varí chryzantémový čaj alebo nápoj známy ako chryzantémové víno. Vybrané druhy chryzantém (Chrysanthemum coronarium – chryzantéma jedlá) sa používajú v kuchyni ako zelenina. Tradičná čínska medicína využíva všetky časti chryzantém (korene, listy aj kvety).

Slávny kánon cisára Shen-nunga

Prvá zmienka o liečebných účinkoch tejto krásnej kvetiny je stará cca 2100 rokov a je súčasťou slávneho medicínskeho kánonu cisára Shen-nunga. Hovorí o predlžovaní života, či dokonca o „nesmrteľnosti“.

Počas dynastie Han sa z kvetov chryzantém vyrábal i magický, život predlžujúci prášok, ktorý pravidelne užívali najmä mudrci, alchymisti, cisári a hodnostári, ktorí sa dožívali na tie doby úctyhodného veku.

dao-institut-fengshui

Ochladzuje horúčosť a čistí dutiny

Tradičná čínska medicína už viac ako 2000 rokov využíva viacero druhov chryzantém. Pozornosť sa jej dostáva vďaka jej schopnosti ochladzovať nadbytočný yang (horúčosť) ako aj čistiť dutiny a cesty.

chryzantema-ju-huaPovaha a tropizmus

Chryzantéma má sviežu povahu; pikantnú, sladkú a horkú chuť. Ovplyvňuje najmä dráhu pečene a dráhu pľúc.

Chryzantéma v našom tele a najmä v pečeni rozháňa vietor a tíši horúčosť. Zmierňuje bolesti hlavy a závrate v dôsledku nadmerne stúpajúceho pečeňového yangu, vzdúvania vetra na dráhe pečene a nahromadených toxínov. Očisťuje pečeň, zlepšuje videnie, odstraňuje bolesť, zápaly a únavu očí. Z rovnakého dôvodu pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku, kŕčov, diabetu, nespavosti, kožných problémov, alergií, exémov, dermatitíd, akné 

chryzantema-ju-huaProtizápalové a ochladzujúce účinky

čistiace, dezinfekčné a protizápalové účinky, znižuje horúčky. Používa sa preto pri infekciách dýchacích ciest, zápaloch hrdla… Najnovšie sa chryzantémy využívajú ako liek proti SARS.

Čajový nálev zo sušených kvietkov chryzantém nám v letných dňoch pomáha, aby nás nezmohli tropické horúčavy.

Chryzantémy majú hojivé vlastnosti aj pri vonkajšom použití. Teplé kvietky chryzantém z nálevu nevyhadzujeme. Poslúžia nám ako obklad na unavené očné viečka. Rovnako môžeme využiť nálev alebo teplé kvietky pri zápaloch kože, vriedkoch alebo akné

Prevencia a liečba rakoviny

Chryzantémy sa používajú aj v bylinných zmesiach spolu s bylinami Gan-cao (Glycyrhiza uralensis) a Ren-shen (Panax notoginseng) na prevenciu a liečbu rakoviny.

Vo svetle vedy

Chryzantémy obsahujú alkaloidy, flavonoidy, esenciálne oleje (najmä bornol), glykozidy, vitamín A a B1, stachydrín, chryzanthemín, cholín, adenín, aminokyseliny… Sú schopné potláčať aj baktérie ako Staphylococcus aureus, Streptococcus hemolyticus B, Pseudomonas aeruginosa, Shigella dysenteriae, tiež bacily spôsobujúce tuberkulózu a huby zapríčiňujúce dermatózy…

Príprava a užitie

Tradičná čínska medicína odporúča piť nálev z kvetov chryzantém 3x denne a kvietky lúhovať 3-5 minút.

dao-institut-fengshui

Sviatok dvoch deviatok

chrysanthemum-tea

Na sviatok dvoch deviatok (Chong Yang = dvojitý yang) sa často poriadajú výstupy do hôr, pretože „výstup do vyššých miest“ je symbolikou pre „zvýšenie zdravia, šťastia a prosperity“.

V čínskej filozofii (podľaz teórie Yi-jing) má číslo 9 silnú yangovú polaritu. Lunárny deň dvoch deviatok je teda dňom prívalu dvojnásobnej dávky yangovej qi. Tento deň je silne yangový a teda aj potenciálne nebezpečný. Hrozia osobné a zdravotné problémy vyplývajúce z nadmerného vzdúvania yangu v prostredí.

dao-institut-fengshui

 Deň magickej moci chryzantém

Túto yangovú polaritu účinne vyvažuje práve kvet chryzantémy. V tento deň sa pije chryzantémové víno alebo chryzantémový čaj a konzumujú sa chryzantémové koláčiky a torty. Chryzantémami sa vyzdobujú príbytky, vešajú sa nad okná a dvere, nosia sa pripnuté na odeve alebo zastoknuté vo vlasoch. V dnešný deň majú totiž kúzelnú moc odvrátiť nešťastie a choroby a prilákať šťastie

Deň magickej moci chryzantém
. . . . . . . . . . . . 
chryzantemovy-caj9. deň 9. mesiaca majú chryzantémy kúzelnú moc. 
 . . . . . . . . . . . 
Kvet jedlej chryzantémy (Chrysanthemum coronarium), odtrhnutý v tento deň sa používa ako účinný prostriedok na predĺženie mladosti a spomalenie starnutia... Podobný účinok majú chryzantémy Ju Hua (Chrysanthemum morifolium) a Jie du hua (Chrysanthemum indicum) pripravené ako nápoj... 

dao-institut-fengshui

autor: DAO INSTITUT