Čínska astrológia

dao=cesta

ČÍNSKA ASTROLÓGIA

čínsky horoskop na rok 2016 - rok ohnivej opiceKaždý lunárny rok sa ujíma vlády jedno zo zvierat 12-ročného cyklu čínskeho zverokruhu. A každý rok je ovplyvnený charakterom svojho vládcu:

Ctižiadostivý Potkan vlieza do pasce, húževnatý Byvol drie na ryžovom poli, odvážny Tiger je divoký lovec, šikovná Mačka/Zajac dopadá vždy na nohy, z mýtického Draka srší zlato a iskry, múdry Had je intuitívny a učený, nespútaný Kôň je slobodný a hrdý, emotívna Koza/Ovca méka a myká sa, hravá Opica je prefíkaná a nevyspytateľná, hrdý Kohút hrabe na vlastnom piesku, spravodlivý a odvážny Pes ochraňuje a stráži dom a pôžitkárske Prasa je labužnícke a dôverčivé.

Každému zvieraťu je naviac priradený jeden z 5 prvkov vládnuceho roka. Kombináciou 12 zvierat a 5 prvkov získavame 60 znamení čínskeho zverokruhu (12×5=60). Vláda určitého zvieraťa v spojení s daným prvkom sa teda opakuje iba raz za 60 rokov.

Každý rok sa zároveň nesie v znamení určitého Gua (trigramu), ktorý určuje hlavnú úlohu a smerovanie roka. Každý so 60 vládcov zverokruhu vládne v podmienkach roka s určitým Gua iba raz za 180 rokov.

KALKULÁTOR NA VÝPOČET VLÁDNUCICH ZVIERAT A ŽIVLOV V OKAMIHU VÁŠHO NARODENIA

Vládnuce zviera z roku vášho narodenia zistíte aj zadaním svojich údajov do kalkulátora. Zistíte ho z posledného stĺpca (Rok):

NEBESKÉ KMENE (TianGan) a POZEMSKÉ VETVY (DiZhi)

 

Na rozdiel od ostatných kalendárov, čínsky kalendár nepočíta čas do nekonečna. Vymedzuje časové cykly, ktoré sa neustále opakujú. Základom datovania je systém 10 Nebeských kmeňov (5 živlov s Yin a Yang polaritou) a 12 Pozemských vetiev (12 znamení zverokruhu). Im sú priradené určité časové obdobia – rok, mesiac, deň a hodina.

10 Nebeských kmeňov a 12 Pozemských vetiev spája priestor a čas v 60 možných kombináciách. Yin kmene sa spájajú s Yin vetvami a Yang kmene s Yang vetvami. Celý cyklus, v ktorom sa každé z 12 zvierat postupne spojí s príslušnými živlami, trvá 60 rokov. Tak vzniká 60 vládcov čínskeho zverokruhu.

10 Nebeským kmeňom (TianGan) zodpovedá 5 prvkov v kombinácii s polaritou Yin-Yang:

10 nebeských stoniek

K 12 Pozemským vetvám (DiZhi) je priradených 12 zvieracích symbolov (Sheng Xiao):

12 pozemských vetiev

dao-institut© DAO-INSTITUT