Čínsky zverokruh

dao=cesta

LEGENDY O PORADÍ ZVIERAT V ČÍNSKOM ZVEROKRUHU

O tom, prečo sú zvieratá usporiadané práve v tomto poradí hovoria viaceré legendy:

LEGENDA O 12 ZVIERATÁCH A NEBESKOM CISÁROVI (taoistická)

Legenda o zvieratách a Nebeskom cisárovi

Nebeský Cisár usporiadal súťaž, na ktorú pozval všetky zvieratá. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do paláca. Súťaž mala stanoviť poradie 12 víťazov.

Hoci boli Zajac a Potkan zlými plavcami, boli dosť prešibaní na to, aby prebrodili rieku na chrbte dobrosrdečného ale naivného Byvola. No cieľavedomý a ctižiadostivý Potkan zhodil Zajaca do vody. Zajac to Potkanovi nikdy neodpustil. Ako sa Byvol vynoril z rieky, Potkan zoskočil, predbehol ho a získal prvé miesto. Druhý bol húževnatý Byvol a tretí dobehol Tiger, ktorý potom Cisárovi opisoval, ako odvážne zdolával nástrahy.

Štvrtý sa dostavil Zajac, ktorý skákal z kameňa na kameň a keď nevládal, zachytil sa plávajúceho klátu. Ako piaty sa ukázal Drak, ktorý by ľahko preletel ponad rieku, keby sa nezastavil a nepomohol ľuďom. Keď uvidel Zajaca, podhodil mu brvno, aby mu to uľahčil. Cisár ho za to ustanovil mýtickým tvorom.

Po Drakovi sa ukázal Kôň, ktorému sa okolo kopyta obtočil Had. No Had Koňa v poslednej chvíli predbehol. Chvíľu na to sa objavili: Koza, Opica a Kohút, ktorí si vzájomne pomáhali. Jedenásty prišiel Pes, ktorý sa po náročnom brodení vo vode ešte okúpal. Prasa bolo počas súťaže unavené a hladné, a tak si oddýchlo a posilnilo sa. Do cieľa prišlo posledné.

LEGENDA O 12 ZVIERATÁCH A BUDDHOVI (buddhistická)

Legenda o zvieratách a Buddhovi

Iná legenda hovorí, že Buddha k sebe pred odchodom zo zeme zvolal všetky zvieratá, no rozlúčiť sa s ním prišlo iba 12 z nich. Za odmenu daroval každému z nich vládu nad jedným rokom, mesiacom, dňom a hodinou dňa. A to v poradí, v akom prišli. Prvý sa dostavil Potkan, potom Byvol, Tiger, Zajac, Drak, Had, Kôň, Koza, Opica, Kohút, Pes a nakoniec Prasa.“

Čínske príslovia pre jednotlivé znamenia zverokruhu

1. Potkan/Krysa (múdrosť): Múdrosť bez usilovnosti vedie k priemernosti.
2. Byvol (usilovnosť): Usilovnosť bez múdrosti vedie k bezvýznamnosti.
3. Tiger (odvaha): Odvaha bez opatrnosti vedie k bezohľadnosti.
4. Králik/Zajac (opatrnosť): Opatrnosť bez odvahy vedie k zbabelosti.
5. Drak (sila): Sila bez prispôsobivosti vedie k deštrukcii.
6. Had (flexibilita): Flexibilita bez stability vedie k porušovaniu.
7. Kôň (napredovanie): Napredovanie bez jednotnosti vedie k osamelosti.
8. Koza/Ovca (zjednotenie): Jednotnosť bez úsilia vpred vedie k stagnácii.
9. Opica (premenlivosť): Premenlivosť bez stálosti vedie k nerozumnosti.
10. Kohút (konzistentnosť): Pretrvávanie bez možnosti zmeny vedie k strnulosti.
11. Pes (vernosť): Vernosť bez vrúcnosti vedie k odmietnutiu.
12. Prasa (prívetivosť): Prívetivosť bez vernosti vedie k zhýralosti.

dao=cesta

BAZI KALKULÁTOR A 4 PILIERE OSUDU

Podľa čínskej astrológie je náš charakter aj životná Cesta ovplyvnená energiou roka, mesiaca, hodiny a dňa, v ktorom sme sa narodili (4 piliere osudu resp. 8 znakov – BaZi).

KALKULÁTOR NA VÝPOČET VLÁDNUCICH ZVIERAT A ŽIVLOV V OKAMIHU VÁŠHO NARODENIA

Čínsky Nový rok je pohyblivý a začína sa medzi 21. januárom a 20. februárom. Na presné zistenie znamenia zverokruhu preto použite nasledujúci BaZi kalkulátor:

dao=cesta
VLÁDNUCE ZVIERA Z ROKU VÁŠHO NARODENIA:

1. Potkan/Krysa

1. Potkan/Krysa

Potkan je v poradí prvým zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov malo rozhodnúť o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Krysa podviedla Byvola, aby ju zviezol, no tesne pred cieľom z jeho chrbta zoskočila a predbehla ho. Byvol nič neprezradil a tak Krysa skončila prvá.


Krysa rozhodne patrí k najinteligentnejším a najživotaschopnejším zvieratám zverokruhu. Krysa je úspešná, šikovná, rýchla, zvedavá, charizmatická, ale často uprednostňuje svoje vlastné záujmy ako v sociálnej, tak aj v profesnej oblasti. Krysu často najviac motivujú peniaze a majetok. Je vtipná a zábavná, často až ironická. Má vynikajúce presvedčovacie schopnosti a ostrý jazyk. Máva vysoké nároky a to v každej oblasti.

Tiež je milá, sympatická, optimistická a energická. Má dobre rozvinutú fantáziu a tvorivý potenciál. Nevyhýba sa ani radovánkám a zmyslovým pôžitkom. Môže mať sklon k sentimentalite. Rada sa obklopuje vecami, často schováva všetko možné. 

Je starostlivá voči svojim blízkym a tým, ktorých považuje za svojich priateľov. Uprednostňuje pokojný, pokľudný život v kruhu rodiny, no i tu si ponecháva časť svojej autonómie a nezávislosti. Napriek svojej zdanlivej slabostidobrú výdrž a vytrvalosť a dožíva sa vysokého veku.

Vďaka svojej nezávislosti a kreativite sú pre ňu vhodné tvorivé pracovné miesta. Bývajú z nich úspešní autori, redaktori a umelci. Uplatnenie tiež nachádzajú ako inžinieri a architekti, a to vďaka svojmu citu pre detaily.

Oproti ostatným znameniam vyniká vynaliezavosťou a prispôsobivosťou ale aj konkurencieschopnosťou, dravosťouagresivitou. Dokáže si nájsť cestu z problémov a prispôsobiť sa aj menej priaznivým podmienkam. Tiež symbolizuje šťastie v prirodzenom plynutí času života.

V čínskej kultúre je Krysa symbolom bohatstva a prebytku, ale aj šikovnosti a životaschopnosti. Kvôli jej reprodukčnej schopnosti sa k nej manželské páry často modlili za splodenie potomka.

Preto je rok Krysy často považovaný za najúspešnejší  rok celého dvanásťročia. Kovová Krysa vďaka svojej inteligencii, presvedčivosti, šarmu a rivalite prinesie úspech v láske, v kariére aj v podnikaní.


je inteligentná, vynaliezavá, prispôsobivá, životaschopná, konkurencieschopná, podnikavá, nezávislá, úspešná, šikovná, rýchla, zvedavá, charizmatická, milá, sympatická, šarmantná, optimistická, energická, empatická, starostlivá, vtipná, zábavná, má presvedčovacie schopnosti, má rozvinutú fantáziu a tvorivý potenciál, cit pre detaily, má výdrž a vytrvalosť, dožíva sa vysokého veku...

uprednostňuje svoje vlastné záujmy, motivujú ju peniaze a majetok, je autonómna, tvrdohlavá a neústupná, dravá agresívna, ironická, má ostrý jazyk, má vysoké nároky, je rivalka, nevyhýba sa radovánkám a zmyslovým pôžitkom, rada sa obklopuje rôznymi vecami, je sentimentálna...


Muž-Krysa je šikovný a rýchlo sa prispôsobuje novému prostrediu. Je kreatívny pri využívaní nových príležitostí. Avšak niekedy mu chýba odvaha a radšej si počká, nech to vyskúša niekto iný. Ak odvahu má, často skĺzava do pasce.

Žena-Krysa je nezávislá a ambiciózna, no napriek tomu uznáva rodinné hodnoty. Má rada organizovanie a dokáže sa o všetko postarať a všetko zariadiť. A to ako doma, tak aj vo firme kde pracuje.


Pozemská vetva:
Zi (子)
Obdobie dňa: 23:00-01:00 (polnoc)
Smer: sever
Prirodzený prvok znamenia:
voda YANG
Kompatibilné znamenia:
Drak, Opica
Tajný priateľ:
Byvol
Nekompatibilné znamenie:
Kôň

Zrodencom v roku Krysy ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

18.02. 1912 – 05.02. 1913 (voda)
05.02. 1924 – 23.01. 1925 (drevo)
24.01. 1936 – 10.02. 1937 (oheň)
10.02. 1948 – 28.01. 1949 (zem)
28.01. 1960 – 14.02. 1961 (kov)
15.02. 1972 – 02.02. 1973 (voda)
02.02. 1984 – 19.02. 1985 (drevo)
19.02. 1996 – 06.02. 1997 (oheň)
07.02. 2008 – 25.01. 2009 (zem)
25.01. 2020 – 11.02. 2021 (kov)
11.02. 2032 – 30.01. 2033 (voda)
30.01. 2044 – 16.02. 2045 (drevo)
15.02. 2056 – 03.02. 2057 (oheň)
03.02. 2068 – 22.01. 2069 (zem)
22.01. 2080 – 08.02. 2081 (kov)

Takže máme "päť druhov Krýs"

Typ prasaťaRoky vládyCharakteristika prasaťa
Drevená Krysa1924, 1984, 2044Drevené Krysy sú nadané a talentované. Bývajú neústupné, odhodlané a vždy dokončujú to, čo raz začali.
Ohnivá Krysa1936, 1996Ohnivé Krysy mávajú silne vyvinutú inteligenciu aj intuíciu. I keď sú počas detstva a mladosti často priemerné, dobre sa rozvíjajú v strednom veku a neskôr v živote mávajú šťastie a úspech.
Zemská Krysa1948, 2008Zemské Krysy bývajú dobrými a obratnými rečníkmi. Často bývajú tvorcami nálady v skupine, kde sa nachádzajú. V mladosti zvyknú čeliť ťažkostiam, ale to ich učiní obratnejšími a neskôr sa naučia ako im odolať. Môžu byť trochu majetní.
Kovová Krysa1960, 2020Kovové Krysy bývajú spoľahlivé a žijú stabilným životom. Mávajú zvláštnu schopnosť premeniť mnohé nešťastné okolnosti na šťastie.
Vodná Krysa1972, 2032Vodné Krysy sa v prvých rokoch života často potýkajú s ťažkosťami. V zrelšom veku sa im však darí. Bývajú úspešní a často zakladajú šťastnú rodinu. Avšak príbuzní a blízki ich počas života zvyknú znevažovať.

dao=cesta

2. Byvol/Býk/Vôl

2. Byvol/Býk/Vôl  

Byvol je v poradí druhým zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov rozhodlo o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Vytrvalý a húževnatý Byvol bol prvý tesne pred cieľom. No Krysa ho podviedla, aby ju zviezol a tesne pred cieľom z jeho chrbta zoskočila a predbehla ho. Byvol nič neprezradil a tak skončil ako druhý. 


Byvol je najkonzervatívnejším zvieraťom, najviac pripútaným k rodinným a tradičným hodnotám. V čínskej kultúre je Byvol veľmi ceneným zvieraťom. Je inteligentný, pracovitývytrvalý, svedomitý a čestný.

Tvrdo pracuje v úzadí a nevyžaduje obdiv, uznanie ani chválu. Často skrýva svoj talent a uznanie si získava tvrdou prácou. Má logické a racionálne myslenie. V časoch núdze ho ľudia vyhľadávajú a hľadajú v ňom oporu. K jeho slabinám patrí žiarlivosť a občasné výbuchy hnevu.

Zrodenci Byvola obvykle hľadajú dlhodobú a stabilnú prácu. Z tohto dôvodu bývajú už v škole veľmi cieľavedomí, húževnatí, svedomití a šikovní. Mávajú dobré výsledky takmer vo všetkých predmetoch. To im pomáha vybudovať silnú základňu pre každé budúce povolanie a úspešnú kariéru. Sú vhodným kandidátom pre náročné a stresujúce povolanie


Osvedčujú sa ako lekári, právnici, podnikatelia a učitelia. Disponujú dobrými technickými schopnosťami a tak môžu zožať úspech aj v technickej oblasti.

Okolo zrodencov Byvola sa často zoskupujú rodinný príslušníci, dobrí priatelia a známi. Často zakladajú rodinné firmy, kde tvrdo pracujú, aby pre ostatných zabezpečili blahobyt

Bez ohľadu na to, akú kariéru si vyberú, musí to byť niečo, o čo sa naozaj zaujímajú. I keď si dokážu poradiť takmer v každej profesii, musia mať dostatočný čas na niečo, čo majú naozaj radi. Iba v stabilnom prostredí, ktoré im umožňuje venovať sa svojim vášniam, sú schopní nájsť naplnenie.


Byvol-Muž je spoľahlivý a dôveryhodný. Dáva celé svoje srdce do všetkého, čo robí. Cíti veľkú zodpovednosť ako v práci, tak aj voči svojej rodine. Avšak býva natoľko tvrdohlavý a presvedčený a svojom názore, že skĺzava k arogancii a nikomu nedovolí, aby sa postavili proti jeho pravidlám. Na svoje deti má vysoké a často nereálne očakávania.

Byvol-Žena je silná, pokojná a jemnáNikdy sa nepoddáva svojmu osudu a vytrvalo kráča po ceste, ktorú si vyberie, až kým nepríde do cieľa. Zriedkavo zmení smer, alebo zvolí inú alternatívu. To nepochybne vedie k životu plnému rozporov, prekážok a bojov. Napriek svojej tvrdohlavosti, rýchlo myslí aj reaguje.

Pozemská vetva: Chou (丑)
Obdobie dňa: 01:00-03:00 
Smer: severo-severovýchod
Prirodzený prvok znamenia: zem YIN Kompatibilné znamenia: Had, Kohút
Tajný priateľ: Krysa
Nekompatibilné znamenie: Koza

Zrodencom v roku Byvola ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

06.02. 1913 – 25.01. 1914 (voda)
24.01. 1925 – 12.02. 1926 (drevo)
11.02. 1937 – 30.01. 1938 (oheň)
29.01. 1949 – 16.02. 1950 (zem)
15.02. 1961 – 04.02. 1962 (kov)
03.02. 1973 – 22.01. 1974 (voda)
20.02. 1985 – 08.02. 1986 (drevo)
07.02. 1997 – 27.01. 1998 (oheň)
26.01. 2009 – 13.02. 2010 (zem)
12.02. 2021 – 31.01. 2022 (kov)
31.01. 2033 – 18.02. 2034 (voda)
17.02. 2045 – 05.02. 2046 (drevo)
04.02. 2057 – 23.01. 2058 (oheň)
23.01. 2069 – 10.02. 2070 (zem)
09.02. 2081 – 28.01. 2082 (kov)

dao=cesta

3. Tiger

3. Tiger  

Tiger je v poradí tretím zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa dávnej legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov malo rozhodnúť o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Byvol bol prvý tesne pred cieľom. Tiger dorazil ako druhý. No Krysa Byvola podviedla, aby ju zviezol a keď v diaľke uvidela Nebeského cisára, zoskočila z jeho chrbta a predbehla ho. Byvol nič neprezradil a tak skončil ako druhý. Napriek svojim protestom sa Tiger musel uspokojiť s tretím miestom v zverokruhu. Tiger potom Cisárovi opisoval, ako odvážne zdolával nástrahy.


Tiger je nadaný, príťažlivý a odvážny, často až bezohľadný. Je silný a nezávislý, jeho základným pravidlom je: rob čokoľvek chceš. Má vodcovské schopnosti a sklony. Nevyhýba sa výzvam a má rád dobrodružstvo. Zriedka sa cíti unavený a má bohaté emócie. Občas sa ťažšie ovláda a nikdy sa nevzdáva bez boja. Vie byť však aj milý a dobročinný. Má sklony ochraňovať slabších a bezbranných.

Práca nie je pre Tigra len prostriedok k zárobku. Často je súčasťou jeho života. Rád zastáva dôležité a vodcovské pozície. Potrebuje byť v pohybe a rád vykonáva náročnú činnosť, ktorá naplno využíva jeho danosti.

V čínskej kultúre je Tiger považovaný za strážcu a ochrancu detí. Často sa stelesňuje ako odvážna Tigrica odhodlaná chrániť svoje mláďatá. Dojčatá a deti často nosia odevy s podobizňami Tigra na ochranu proti zlu.


Tiger-Muž máva dobrodružného ducha. Čím riskantnejšie dobrodružstvo, tým viac ho chce zažiť. Nebojí sa otvorene vyjadrovať a často sa správa až agresívne. Niekedy má problém sa iným trochu otvoriť a ukázať city.

Tiger-Žena a je bojovná, silná a očarujúca. Rada sa reprezentuje, má vkus v obliekaní a býva úspešná v práci. Je živá, energická a priateľská. No svoje ostré pazúry má stále pripravené.


Pozemská vetva: Yin (寅)
Obdobie dňa: 03:00-05:00 
Smer: východo-severovýchod
Prirodzený prvok znamenia: voda YANG Kompatibilné znamenia: Kôň, Pes
Tajný priateľ: Prasa
Nekompatibilné znamenie: Opica

Zrodencom v roku Tigra ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

26.01. 1914 – 13.02. 1915 (drevo)
13.02. 1926 – 01.02. 1927 (oheň)
31.01. 1938 – 18.02. 1939 (zem)
17.02. 1950 – 05.02. 1951(kov)
05.02. 1962 – 24.01. 1963 (voda)
23.01. 1974 – 10.02. 1975 (drevo)
09.02. 1986 – 28.01. 1987 (oheň)
28.01. 1998 – 15.02. 1999 (zem)
14.02. 2010 – 02.02. 2011 (kov)
01.02. 2022 – 21.01. 2023 (voda)
19.02. 2034 – 07.02. 2035 (drevo)
06.02. 2046 – 25.01. 2047 (oheň)
24.01. 2058 – 11.02. 2059 (zem)
11.02. 2070 – 30.01. 2071 (kov)
29.01. 2082 – 16.02. 2083 (voda)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

4. Zajac/Králik/Mačka

4. Zajac/Králik/Mačka 

Zajac je v poradí štvrtým zvieraťom čínskeho zvieratníka. Legenda hovorí, že Zajac bol hrdý na svoju obratnosť a rýchlosť. Žil v susedstve Byvola, ktorému sa posmieval pre jeho ťarbavosť a ťažkopádnosť. No dobrosrdečný Byvol mu to veľmi nezazlieval a i keď býval na Zajaca občas nahnevaný, jeho hnev netrval dlho. 

Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov malo rozhodnúť o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca.

Hoci boli Zajac a Potkan zlými plavcami, boli dosť prešibaní na to, aby prebrodili rieku na chrbte dobrosrdečného Byvola. No ctižiadostivý Potkan zhodil Zajaca do vody. Zajac to Potkanovi dodnes neodpustil. Keď sa Byvol vynoril z rieky, Potkan tesne pred cieľom z neho zoskočil, predbehol ho a získal prvé miesto. Druhý bol húževnatý Byvol a tretí dobehol odvážny Tiger. Štvrtý sa dostavil šikovný Zajac, ktorý obratne skákal z kameňa na kameň a keď už nevládal, zachytil sa plávajúceho klátu.


Zajac býva obvykle najrýchlejší vo všetkom, do čoho sa pustí. I keď sa zdá byť krehký a slabý neraz vo svojom vnútri skrýva sebadôveru, odhodlanie a silu. Neustále sa pohybuje smerom k svojmu cieľu, bez ohľadu na nástrahy a prekážky, ktoré sa mu postavia do cesty.

Zajac je konzervatívny, citlivý a rezervovaný. Je dobrý stratég a diplomat. Nie je prehnane ambiciózny a vie sa oddávať aj pohodlnosti. Jednoduchý a rutinný život však nie je nič pre neho. Napriek svojej konzervatívnosti a opatrnosti potrebuje určitú dávku vzrušenia a prekvapenia, aby sa nenudil. V spoločnosti býva obľúbený a obdivovaný, má silnú charizmu

Má rovnako dobre vyvinutú logiku aj zručnosti, pozorovacie schopnosti a cit pre detaily. Môže byť dobrým vedcom a učencom. Má silnú empatiu a cit pre umenie, tvorivé práce a činnosti mu prinášajú radosť a naplnenie. Môže zaznamenať úspech v oblasti umenia, hudby, architektúry alebo literatúry. Uplatniť sa môže tiež pri prekladateľskej činnosti, v sociálnej práci alebo poradenstva či obchodných konzultácií.

V čínskej kultúre sa často spája s Mesiacom. Podľa jednej legendy žije na Mesiaci a robí spoločnosť Mesačnej bohyni nevídanej krásy Heng-e, kde v malom mažiari drtí liečivé bylinky. Jedni tvrdia, že za to vďačí škvrne na Mesiaci v podobe Králika, iní hovoria, že je to vďaka jeho čistému charakteru.


Králik-Muž je veľmi zdvorilý a galantný a robí všetko preto, aby sa vyhol zbytočným konfliktom. Má silnú sebakontrolu a býva konzervatívny. Je obetavý a úslužný, ale má presne stanovenú hranicu, ktorú nikdy neprekročí.

Je dobrý organizátor a estét, často pomáha svojej partnerke s akoukoľvek prácou. Aj keď je skvelý a obetavý priateľ, nedovolí každému, aby sa k nemu dostal príliš blízko.

Králik-Žena je láskavá a spoločenská. Koná uvážene a premyslene, býva zdvorilá. Veľmi si uvedomuje a buduje svoj verejný imidž. Nenávidí násilie, bezprávie, krivdu a tvrdé argumenty. Je veľmi empatická.

V láske aj priateľstve má jasno v tom, koho miluje a koho nemá rada. A iba zriedka prekračuje túto hranicu. Ak má niekoho rada, vloží do vzťahu všetko. Ale čím hlbšie sa odovzdáva, tým väčšie sklamanie a zranenie môžu zažiť. 


Pozemská vetva: Mao (卯)
Obdobie dňa: 05:00-07:00 
Smer: východ
Prirodzený prvok znamenia: drevo YIN Kompatibilné znamenia: Koza, Prasa
Tajný priateľ: Pes
Nekompatibilné znamenie: Kohút

Zrodencom v roku Zajaca ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

14.02. 1915 – 02.02. 1916 (drevo)
02.02. 1927 – 22.01. 1928 (oheň)
19.02. 1939 – 07.02. 1940 (zem)
06.02. 1951 – 26.01. 1952 (kov)
25.01. 1963 – 12.02. 1964 (voda)
11.02. 1975 – 30.01. 1976 (drevo)
29.01. 1987 – 16.02. 1988 (oheň)
16.02. 1999 – 04.02. 2000 (zem)
03.02. 2011 – 22.01. 2012 (kov)
22.01. 2023 – 09.02. 2024 (voda)
08.02. 2035 – 27.01. 2036 (drevo)
26.01. 2047 – 13.02. 2048 (oheň)
12.02. 2059 – 01.02. 2060 (zem)
31.01. 2071 – 18.02. 2072 (kov)
17.02. 2083 – 05.02. 2084 (voda)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

5. Drak

5. Drak  

Drak je v poradí piatym zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov rozhodlo o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Každý očakával, že silný Drak ľahko preletí ponad všetky prekážky vrátane rieky a do cieľa dorazí ako prvý. No Drak sa ukázal až ako piaty v poradí. 

Keď totiž Drak letel ponad krajinu, uzrel pod sebou dedinu a v nej ľudí trpiacich suchomZastavil sa preto a dovtedy krúžil medzi mrakmi, kým sa nad dedinou nespustil dážď. A ďalej, keď pod sebou uvidel Zajaca, podhodil mu brvno, aby mu brodenie sa riekou uľahčil. Keď to Nebeský cisár zistil, nemohol porušiť pravidlá súťaže a udeliť mu prvé miesto. Zato ho však ustanovil mýtickým tvorom a dal mu schopnosť ovládať živly a privolávať dážď.


Drak je silná a doslova magická osobnosť. Má silne vyvinutý zmysel pre zodpovednosť, dobrodružnú povahu a v kútiku duše túži po sláve a obdive.

Srší silou, energiou a kreativitou. Je ambiciózny a idealistický. Pre Draka nič nie je nemožné. No keď sa mu priečia, ukáže svoj hnev.


Zrodenci Draka majú rýchle myslenie a pohotové reakcie. Vynikajú v činnostiach, ktoré sú pre zrodencov iných znamení mentálne vyčerpávajúce. To ich predurčuje pre úspešnú kariéru. Môžu sa uplatniť takmer v každej oblasti, najmä v umení, politike a vzdelávaní.

Svoje schopnosti a potenciál najlepšie rozvinú v tíme, ktorý ich podporuje a obdivuje. Draci sú skvelí pri plánovaní a mávajú dobré nápady. Draci sú povahou veľkí bojovníci, čo im pomáha pri dosahovaní úspechu, ale aj v ich osobnostnom rozvoji.

Draci mávajú silný a zdravý vzhľad a bývajú v dobrej kondícii. Väčšina Drakov si však volí stresujúcu prácu či kariéru. Často  sú príliš zaneprázdnení prácou, aby venovali pozornosť svojmu zdraviu. Majú tendenciu bagatelizovať varovné signály svojho tela, až kým neprerastú v závažnejšie zdravotné problémy. Ich slabým článkom sa môže stať obehová, močová a tráviaca sústava.


Draci-muži sa často sobášia v mladom veku, alebo naopak zostávajú slobodní. Za partnera potrebujú niekoho, kto akceptuje ich nezávislosť a podporuje ich kariéru. Napriek svojej nezávislosti túži po láske a podpore.

Draci-ženyočarujúce, sebavedomé a silné. Vyžadujú rešpekt, obdiv a úctu. Ak ich partner neberie vážne, často povstanú a porazia ho. Často sa zriekajú manželstva a uprednostňujú kariéru. Ak sa však pre manželstvo rozhodnú, napriek svojej dominancii bývajú dobré manželky a matky.


Pozemská vetva: Chen (辰)
Obdobie dňa: 07:00-09:00 
Smer: východo-juhovýchod
Prirodzený prvok znamenia: zem YANG Kompatibilné znamenia: Krysa, Opica
Tajný priateľ: Kohút
Nekompatibilné znamenie: Pes

Zrodencom v roku Draka ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

03.02. 1916 – 22.01. 1917 (oheň)
23.01. 1928 – 09.02. 1929 (zem)
08.02. 1940 – 26.01. 1941 (kov)
27.01. 1952 – 13.02. 1953 (voda)
13.02. 1964 – 01.02. 1965 (drevo)
31.01. 1976 – 17.02. 1977 (oheň)
17.02. 1988 – 05.02. 1989 (zem)
05.02. 2000 – 23.01. 2001 (kov)
23.01. 2012 – 09.02. 2013 (voda)
10.02. 2024 – 28.01. 2025 (drevo)
28.01. 2036 – 14.02. 2037 (oheň)
14.02. 2048 – 01.02. 2049 (zem)
02.02. 2060 – 20.01. 2061 (kov)
19.02. 2072 – 06.02. 2073 (voda)
06.02. 2084 – 25.01. 2085 (drevo)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

6. Had

6. Had  

Had je v poradí šiestym zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa dávnej legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov malo rozhodnúť o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Keďže majú Had s Drakom podobný vzhľad, záľuby aj povahu, oddávna boli priateľmi. Aj do Nebeského paláca dorazili v rovnakom čase. No kvôli rozdielu v ich veľkosti  si všimol Nebeský cisár najskôr Draka a až potom Hada. Had však  neprotestoval. Vedel totiž o Drakovych dobrých skutkoch, piate miesto mu prepustil a uspokojil sa so šiestym miestom  zvieratníka. 


Had je vtipný, šarmantný, elegantný, rafinovaný, intuitívny, múdry, kultivovaný a sofistikovaný. Nemá rád plytké a malicherné rozhovory a rozoberanie všedných každodenných problémov. Často máva vášeň pre vedecké debaty, odhaľovanie skrytých tajomstiev alebo dokonca o mystiku či okultné vedy.

Iba málokedy má sám o sebe pochybnosti. Má dar zabezpečiť si blahobyt a postavenie výraznejší, ako iné znamenia zverokruhu. V období chaosu a búrky, Had v sebe nachádza pokojné a stabilné útočisko. Dokáže si udržať pevnú pôdu pod nohami a s chladnou hlavou rozvážne premýšľať nad riešením. Vie nasledovať svoje plány bez toho, aby sa spoliehal na pomoc a podporu zvonku. Iba zriedka ho vlastný rozum a inštinkt sklame.

Zrodenci Hada majú rýchle myslenie a pohotové reakcie. Bežné, rutinné úlohy nie sú pre nich. Vynikajú v činnostiach, ktoré sú pre zrodencov iných znamení mentálne vyčerpávajúce. To ich predurčuje pre úspešnú kariéru a náročný konkurenčný boj. Majú vlastné unikátne postupy a metódy. Môžu sa uplatniť takmer v každej oblasti, vhodné sú pre nich najmä manažérske a lídrovské pozície. V časoch krízy povedú svoj tím správnym smerom.


Je veľkou chybou súdiť Hada podľa jeho správania. Za jeho pomalými až lenivými pohybmi a rečou sa skrýva rýchle myslenie a taktika. Za ich zdanlivou nehybnosťou je pozornosť a pripravenosť. Z toho často pramení strach a nedôvera ľudí v Hada. Had má síce hlbokú a zložitú myseľ, ale ak miluje, miluje celým svojím srdcom.

V čínskej kultúre sa Had často spája s vedou, alchýmiou, mágiou a okultizmom. Podľa dávnej legendy, stvoriteľka sveta NuWa (女娲) má ľudskú hlavu a telo Hada.


Muž-Had pôsobí tajomným a skúseným dojmom. Je kultivovaný, jemný a galantný. Vie kedy, čo a ako povedať. Je kreatívny, empatický a verí v romantiku. Túži po pozornosti a ľahko podlieha žiarlivosti.

Žena-Had je elegantná a má zvláštnu charizmu. Býva krásna, vnútri aj zvonku. Má rada módu aj klasické umenie. Vždy máva veci dopredu premyslené, aj keď sa často správa ako keby ju nezaujímali. Máva vysoké nároky na priateľov. Často túži po bohatstve a moci. Svojou inteligenciou a zručnosťami máva úspech zaručený. Jej slabou stránkou býva žiarlivosť.


Pozemská vetva: Si (巳)
Obdobie dňa: 09:00-11:00 
Smer: juho-juhovýchod
Prirodzený prvok znamenia: oheň YIN Kompatibilné znamenia: Byvol, Kohút
Tajný priateľ: Opica Nekompatibilné znamenie: Prasa

Zrodencom v roku Hada ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

23.01. 1917 – 10.02. 1918 (oheň)
10.02. 1929 – 29.01. 1930 (zem)
27.01. 1941 – 14.02. 1942 (kov)
14.02. 1953 – 02.02. 1954 (voda)
02.02. 1965 – 20.01. 1966 (drevo)
18.02. 1977 – 06.02. 1978 (oheň)
06.02. 1989 – 26.01. 1990 (zem)
24.01. 2001 – 11.02. 2002 (kov)
10.02. 2013 – 30.01. 2014 (voda)
29.01. 2025 – 16.02. 2026 (drevo)
15.02. 2037 – 03.02. 2038 (oheň)
02.02. 2049 – 22.01. 2050 (zem)
21.01. 2061 – 08.02. 2062 (kov)
07.02. 2073 – 26.01. 2074 (voda)
26.01. 2085 – 13.02. 2086 (drevo)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

7. Kôň

7. Kôň  

Kôň je v poradí siedmym zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa dávnej legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov malo rozhodnúť o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Kôň musel prejsť cez pohrebisko, ale bol príliš vystrašenýDlho váhal, až napokon prešiel okolo neho opatrne a so zavretými očami. No hneď potom, ako prekonal túto prekážku, vyrazil opäť plnou rýchlosťou a do cieľa dorazil siedmy v poradí.


Kôň je
aktívnym stvorením, ktoré je plné energie a potrebuje byť neustále v pohybe. Je silný a vytrvalý. Očakáva, že všetci budú pracovať s rovnakou rýchlosťou a nasadením ako on a nerozumie tomu, keď iní nemôžu. Namiesto bohatstva a slávy je pre neho šťastím, keď môže s vetrom v hrive cválať za svojim snom. V čínskej kultúre predstavuje Kôň rýchlosť a slobodu. Mnohé severné etniká ako Mongoli a Mandžuovia sú závislé na kočovnom chove koní, ktoré si veľmi vážia a dokonca ich uctievajú.

Kôň je príjemným spoločníkom a má dobré vyjadrovacie schopnosti. Má dobre vyvinutú schopnosť včas odhaliť skryté nebezpečenstvo. Jeho slabosťou je, že často strieda emócie. Býva impulzívny a rýchlo sa rozhnevá. No akonáhle to prehrmí, rýchlo na to zabudne. Jeho najväčšou slabinou je, že býva slepý voči vlastným chybám.

Zrodenci Koňa sa dokážu rýchlo a pohotovo prispôsobiť meniacemu sa prostrediu. Často už majú plán, kým sa ostatní ešte len snažia pochopiť situáciu. To ich predurčuje na kariéru v náročnom a rýchlo sa meniacom prostredí, ktoré si vyžaduje rýchle reflexy a improvizáciu. Sú vhodní kandidáti v oblasti politiky, žurnalistiky a obchodovania. Nehodia sa na stereotypnú prácu vykonávanú každý deň.


Muž-Kôň je nezávislý a túži po slobode. Je bezstarostný a úprimný. Jeho zmysel pre humor a nezištnosť ho robí obľúbeným v kolektíve. Býva ochotný urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby pomohol iným. I keď je to znakom zrelosti, obvykle dospieva o niečo pomalšie ako ostatní. Často preceňuje svoje schopnosti. Aj keď si uvedomí svoje chyby a omyly, je ťažké ho zmeniť.

Žena-Kôň je krásna, charizmatická a jej prítomnosť pôsobí osviežujúco. Niekedy je jemná ako poník, inokedy je divoká, neskrotná a nebezpečná. Je pôsobivá, presvedčivá a vyniká v tom, čo robí. Ak má možnosť robiť to, čo sa jej páči, uspeje. Občas býva nerozhodná a namiesto vytýčenia si jasného plánu, ponecháva veci na osud.


Zrodenci Koňa bývajú prirodzene silní, odolní a relatívne zdraví. To sa však môže zmeniť, ak nepoľavia zo svojho rýchleho tempa a ženú sa životom bez náležitého oddychu. Kone sú neustále v pohybe. Akonáhle splnia jednu úlohu a dosiahnu jeden cieľ, vyrazia za ďalším cieľom bez odpočinku. Pritom často narušujú svoj prirodzený rytmus a svoje biologické hodiny. To môže viesť k rôznym problémom, najmä v systéme pečene a ľadvín. Aby zrodenci Koňa predišli závážnejším zdravotným problémom, musia sa naučiť ovládnuť svoje rýchle tempo


Pozemská vetva: Wu (午)
Obdobie dňa: 11:00-13:00 
Smer: juh
Prirodzený prvok znamenia: oheň YANG
Kompatibilné znamenia: Pes, Tiger
Tajný priateľ: Koza
Nekompatibilné znamenie:
Krysa

Zrodencom v roku Koňa ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

11.02. 1918 – 31.01. 1919 (zem)
30.01. 1930 – 16.02. 1931 (kov)
15.02. 1942 – 04.02. 1943 (voda)
03.02. 1954 – 23.01. 1955 (drevo)
21.01. 1966 – 08.02. 1967 (oheň)
07.02. 1978 – 27.01. 1979 (zem)
27.01. 1990 – 14.02. 1991 (kov)
12.02. 2002 – 31.01. 2003 (voda)
31.01. 2014 – 18.02. 2015 (drevo)
17.02. 2026 – 05.02. 2027 (oheň)
04.02. 2038 – 23.01. 2039 (zem)
23.01. 2050 – 10.02. 2051 (kov)
09.02. 2062 – 28.01. 2063 (voda)
27.01. 2074 – 14.02. 2075 (drevo)
14.02. 2086 – 02.02. 2087 (oheň)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

8. Koza

8. Koza/Ovca 

Koza je v poradí ôsmym zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov rozhodlo o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Koza sa vydala na cestu spolu so srnou. Pri plávaní a brodení sa riekou sa však srna unavila a nakoniec súťaž vzdala. Koza to však nevzdala a doplávala na druhý breh. Do cieľa dorazila ôsma.


Koza je rodený altruista a estét. Má rada prírodu, zvieratá a deti. Je inteligentná, bystrá, citlivá a predvídavá. Je elegantná a rafinovaná, ale aj rozmarná a nerozhodná.

Koza je milujúca, súcitná a nezištná. Vždy myslí aj na iných, i keď sa to obráti proti nej. Pokiaľ ide o tých, ktorých má rada, nešetrí časom ani peniazmi. Často kladie potreby iných nad svoje vlastné.

V čínskej kultúre je Koza symbolom synovskej a dcérskej oddanosti, tiež vnútornej čistoty, dobroty a láskavosti. Xie-Zhì je mytologická bytosť - jednorohá koza., ktorá je pomocníčkou a vernou spoločníčkou boha spravodlivosti Goa Yao.

Vzhľadom na ich miernu povahu a osobnosť sú zrodenci Kozy obľúbení a vyhľadávaní. Sú empatickí a vždy sa pokúšajú odpustiť iným tak, že sa pokúšajú vidieť veci z ich pohľadu. Iba zriedka argumentujú a neradi sa púšťajú do ostrých stretov. Ale keď sú v nebezpečenstve, dokážu sa brániť.

I keď na prvý pohľad pôsobia zrodenci Kozy zraniteľne, dokážu odvážne hájiť vlastné záujmy. odolní a schopní prežiť akúkoľvek ťažkosť. Toto je ich najvýraznejšia črta. Sú silní a odolní, aj keď ich citlivosť a jemnosť môže byť zavádzajúca.

Zrodenci Kozy majú vysokú toleranciu voči všetkému, čo sa v ich živote deje a mávajú tiež silnú motiváciu. I keď sú často rozmarní, emotívni a nerozhodní, dokážu sa zmeniť na pokojných pozorovateľov, ktorí zvažujú všetky pre a proti pred svojim konečným rozhodnutím. Ich vlastná vnútorná emotívnosť, rozmarnosť a tvrdohlavosť často komplikuje komunikáciu.


Muži-Kozy
sú praví gentlemani. Sú rodinne založení a majú srdečnú osobnosť. Bez ohľadu na to, kam idú, nadväzujú nové priateľstvá. Sú dobrí poslucháči a neváhajú pomôcť či poradiť. Nemajú radi, keď sú pod veľkým tlakom a preto nekritizujú ani iných. Počas sporov bývajú často uzmierujúcim členom. Často prepadajú pesimizmu a úzkosti. Býva pre nich obtiažne vidieť lepšiu stránku vecí. Snažia sa predstierať nadšenie, aby skryli svoju tmu. Túžia po pozornosti a podpore.

Ženy-Kozyspoľahlivé a pozorné. Často im neuniknú ani tie najmenšie detaily. Bývajú veľmi sociálne, empatické a citlivé na potreby iných. Mávajú silnú motiváciu a svoje úlohy plnia spoľahlivo a dobre. Ale nebývajú najobratnejšie pri riešení problémov. Často nepočúvajú upozornenia a výstrahy a tak nakoniec podniknú nesprávne kroky.

Ženy-Kozy mávajú vysoké nároky na partnerov a túžia po živote v usporiadanom vzťahu. Často sa znepokojujú a cítia sa neisto. Napriek svojej láskavosti voči iným, sú tvrdé k sebe a málokedy sa cítia spokojné.


Zrodenci Kozy radi pomáhajú a starajú sa o iných. Preto často nachádzajú uplatnenie v oblasti služieb. Cítia sa dobre ako členovia zdravotníckeho personálu, opatrovatelia alebo ošetrovatelia zvierat. Do tejto práce dajú celé srdce. Keďže sú Kozy inteligentné, vnímavé a citlivé, sú tiež vhodné pre kariéru v oblasti umenia. Tiež sa uplatnia ako správcovia, knihovníci alebo učitelia. To im poskytne stabilné prostredie bez zbytočného tlaku, ktoré potrebujú. V ňom sa môžu cítiť bezpečne. Vysoká záťaž im pôsobí zmätok a úzkosť.


Kozy nepatria medzi najzdravšie zvieratá zverokruhu. Ich zdravie je slabšie a často je ovplyvnené zmenami počasia a ročných období. Ich slabinou je aj ich emotívnosť. Často sú frustrované a stresované. Neraz venujú nadmernú pozornosť venuje aj tým najmenším problémom. Vďaka tomu sú neustále pod vysokou záťažou a bývajú vyčerpané a unavené. Kozy často trpia prechladnutím,  bolesťami hrdla, bolesťami hlavy a nádchou. Sú tiež vystavené vysokému riziku srdcovocievnych problémov. Počas chladných dní sa musia Kozy obzvlášť dôkladne chrániť pred zimou a vetrom


Pozemská vetva: Wei (未)
Obdobie dňa:13:00-15:00 
Smer:juho-juhozápad
Prirodzený prvok znamenia: zem YIN Kompatibilné znamenia: Zajac, Prasa Tajný priateľ: Kôň Nekompatibilné znamenie: Byvol

Zrodencom v roku Kozy ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

01.02. 1919 – 19.02. 1920 (zem)
17.02. 1931 – 05.02. 1932 (kov)
05.02. 1943 – 24.01. 1944 (voda)
24.01. 1955 – 11.02. 1956 (drevo)
09.02. 1967 – 29.01. 1968 (oheň)
28.01. 1979 – 15.02. 1980 (zem)
15.02. 1991 – 03.02. 1992 (kov)
01.02. 2003 – 21.01. 2004 (voda)
19.02. 2015 – 07.02. 2016 (drevo)
06.02. 2027 – 25.01. 2028 (oheň)
24.01. 2039 – 11.02. 2040 (zem)
11.02. 2051 – 31.01. 2052 (kov)
29.01. 2063 – 16.02. 2064 (voda)
15.02. 2075 – 04.02. 2076 (drevo)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

9. Opica

9. Opica 

Opica je v poradí deviatym zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov rozhodlo o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca na oslavu jeho nebeských narodenín. Opica, Kohút a Pes však práve vtedy boli v inej krajine, kde pomáhali bohom poraziť zlých duchov. Keď boli s prácou hotoví, spoločne sa vydali na cestu. Pretože prišli spolu a v rovnakom čase, Nebeský cisár vychádzal z poradia, v ktorom dorazili na pomoc v boji s démonmi. A tak Opica skončila na deviatom mieste.


V čínskej kultúre je broskyňa nesmrteľnosti vzácne ovocie nesmrteľných, ktoré dozrieva raz za 9000 rokov. Keďže Opica miluje broskyne, je symbolom dlhého, šťastného a úspešného života. Opičí kráľ Sun WuKong je obľúbená postava taoistického aj buddhistického panteónu, ktorá je u nás známa vďaka románu Cesta na západ čínskeho spisovateľa Wu Cheng-ena zo 16. storočia.

Žiadne iné zviera taoistického zverokruhu nie je tak milované a oslavované ako práve ona. Je aktívna, neposedná, oslňujúca, hravá, šikovná, vynaliezavá a prešibaná. Neostýcha sa použiť svoj vplyv, obľúbenosť, prefíkanosť a charizmu, aby dosiahla to, po čom túži. A obvykle to aj dosiahne.

Najcharakteristickejšou črtou Opice je jej prezieravosť a inteligencia. Zrodenci Opice si už ako deti získavajú pozornosť rovesníkov a ocenenia a chvály učiteľov. Ako dospelí si rýchlo získavajú profesionálne uznanie a veľmi skoro získavajú vodcovské pozície. Z tohto dôvodu je pochopiteľné, že môžu skĺzavať k povýšenosti a arogancii. Pri rozhodovaní sú často bezočivý, neúctiví a sústredení sami na seba

Zrodenci Opice sa obvykle tešia obdivu svojho okolia vďaka svojej charizme a inteligencii. Vďaka prirodzenej autorite a múdrosti ich iný považujú za vodcov a učiteľov. Opice veľmi ľahko žiarlia, najmä keď sa ostatní tešia obdivu alebo robia veci lepšie ako oni. Sú prehnane ambiciózne a súťaživé, čo má svoje pozitívne aj negatívne stránky.

Taktika Opíc je však obvykle veľmi úspešná. Neustále sa učia a každého a všetko okolo seba považujú za svojho učiteľa. Zrodenci Opice sú ochotní vypočuť si názory iných aj ich kritiku a poučiť sa zo svojich chýb. Keď treba, sú to pokojní a logickí myslitelia. Zrodenci Opice sú vždy schopní triumfovať a byť konečným víťazom.


Opice nie sú nikdy spokojné a chcú vyskúšať všetko. V kritických chvíľach si dokážu zachovať nadhľad a chladnú hlavu. Vynikajú tiež v odvetviach vyžadujúcich logické myslenie. Dokážu sa zaoberať zložitými problémami a riešiť náročné úlohy. To ich predurčuje pre náročné a rizikové povolania

Zrodenci Opice mávajú viacero koníčkov a záujmov a bývajú všestranné. Uplatniť sa môžu ako profesionálni športovci, obchodníci s cennými papiermi, kriminalisti a detektívi, redaktori či právnici.

Robiť môžu takmer čokoľvek, podstatné však je, že iba dovtedy, kým ich práca baví. Podávajú výkon iba vtedy, keď ich práca naozaj nadchne. Pre zrodencov Opice je neraz ťažké, aby vydržali na jednom mieste. Ak stratia nadšenie, idú a hľadajú ďalej. Preto môžu pôsobiť dojmom nestálosti a nezodpovednosti. Dobrou voľbou býva práca na voľnej nohe. Môžu si vybrať viaceré krátkodobé pracovné miesta, ktoré vyhovujú ich schopnostiam a záujmom.


Čo sa týka zdravia sú Opice relatívne zdravé. Majú však niektoré zlé návyky. Ich aktívna činorodá povaha ich robí náchylnými na únavu a preťaženie. Často idú do extrému a premáhajú sa, aby zvládli viac. Bývajú náchylné a citlivé na chlad a zmeny počasia.


Muži-Opiceplní elánu a nadšenia. Bývajú tvrdohlaví a naoko detinskí. Majú zmysel pre humor, radi žartujú a môžu byť posmievační. Sú zodpovední a tolerantní. Rýchlo a ľahko odpúšťajú. Dobre vedia, ako získať to, čo chcú. Dokážu byť prezieraví a rýchlo odhalia skryté chyby.

Môžu však byť aj problémoví. Niekedy je pre nich ťažké vytrvať, pretože ich záujmy sa môžu nestále meniť. Z rovnakého dôvodu je pre nich ťažšie udržiavať dlhodobé vzťahy.

Ženy-Opice spoločenské, komunikatívne. Ľahko nadväzujú kontakty a získavajú nových priateľov. Ľudia sú podvedome priťahovaní ich charizmou, vnútornou aj vonkajšou krásou a srdečnosťou. Niekedy sú až príliš optimistické. Ale sú aj zodpovedné a flexibilné. Rýchlo sa prispôsobia meniacemu sa prostrediu a novým podmienkam.

Mávajú vysoké nároky a očakávania. Sú plné nápadov a sú veľmi ambiciózne a súperivéNevzdávajú sa, ani keď čelia veľkým ťažkostiam. Súcit okolia je tu zbytočný.


Pozemská vetva: Shen (申)
Obdobie dňa: 15:00-17:00 
Smer: západo-juhozápad
Prirodzený prvok znamenia: kov YANG
Kompatibilné znamenia: Krysa, Drak Tajný priateľ: Had Nekompatibilné znamenie: Tiger

Zrodencom v roku Opice ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

20.02. 1920 – 07.02. 1921 (kov)
06.02. 1932 – 25.01. 1933 (voda)
25.01. 1944 – 12.02. 1945 (drevo)
12.02. 1956 – 30.01. 1957 (oheň)
30.01. 1968 – 16.02. 1969 (zem)
16.02. 1980 – 04.02. 1981 (kov)
04.02. 1992 – 22.01. 1993 (voda)
22.01. 2004 – 08.02. 2005 (drevo)
08.02. 2016 – 27.01. 2017 (oheň)
26.01. 2028 – 12.02. 2029 (zem)
12.02. 2040 – 31.01. 2041 (kov)
01.02. 2052 – 18.02. 2053 (voda)
17.02. 2064 – 04.02. 2065 (drevo)
05.02. 2076 – 23.01. 2077 (oheň)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

10. Kohút/Sliepka/Kura/Páv/Fénix

10. Kohút/Sliepka/Kura/Páv/Fénix 

Kohút je v poradí desiatym zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov rozhodlo o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca na oslavu jeho nebeských narodenín. Opica, Kohút a Pes však práve vtedy boli v inej krajine, kde pomáhali bohom poraziť zlých duchov. Keď boli s prácou hotoví, spoločne sa vydali na cestu. Pretože prišli spolu a v rovnakom čase, Nebeský cisár vychádzal z poradia, v ktorom dorazili na pomoc v boji s démonmi. A tak Kohút skončil na desiatom mieste.

Kohút je relatívne nekonfliktný a dobrosrdečný. Je symbolom spravodlivosti, odvahy, hrdinstva, vernosti, spoľahlivosti, precíznosti a dochvíľnosti. Je hrdý a sebavedomý, často až ješitný, sebestredný a neústupný. Podľa mnohých legiend sú Kohúty schopné chrániť pred zlom a zlými duchmi

Bez ohľadu na to, aké ťažké to je,
zrodenci Kohúta sa nevzdávajú. Ak im niekto alebo niečo zablokuje cestu, ukážu svoju divokú stránku. Sú tvrdí a neústupní, ak sa rozhnevajú alebo sa dostanú do argumentácie

Zrodenci Kohúta bývajú
zložité povahy. Často sú to ľudia, ktorí sa zdajú byť veľmi silní, avšak hlboko vo svojom vnútri sú to citlivé povahy, ktoré potrebujú lásku a podporu od svojich blízkych. Rodina a blízky priatelia sú pre nich útočiskom a rajom. Želajú si veľkú šťastnú rodinu - to znamená, viac ľudí, im poskytnú podporu a útočisko.


Zrodenci Kohúta berú svoju prácu
zodpovedne a vážne. Sú spoľahliví, precízni a zodpovední. Majú dokonalé profesionálne zručnosti aj odvahu. Neboja sa poukázať na to, čo považujú za nesprávne alebo nevhodné a sú perfekcionisti. Robia uvážené a inteligentné rozhodnutia. Majú dobre vyvinuté logické myslenie a sú dobrí riadiaci pracovníci. Zrodenci Kohúta majú zvláštny vzťah k peniazom. Dokážu ich rýchlo získať, ale aj ich rýchlo minúť.

Vhodná je pre nich taká
kariéra, ktorá im dá dostatok priestoru a slobody. Bývajú z nich dobrí riadiaci pracovníci, logistici, personalisti, politici, diplomati, sprievodcovia ale aj módni návrhári.


Muži-Kohúti bývajú aktívne ale občas premenlivé osobnosti, niekedy sršia radosťou, inokedy sú vyčerpaní a znechutení. Radi a úspešne pomáhajú iným riešiť problémy. Vždy budú svedomito a uvážene študovať všetky aspekty pre a proti pred konečným rozhodnutím.

Doma sú
organizovaní a svedomití rozpočtári, ktorí dbajú na to, aby bolo všetko jasne a prehľadne načrtnuté. Nerozumejú ľuďom, ktorí improvizujú a konajú bez plánovania. Bez ohľadu na to, ako sú nabudení, musia sa učiť ovládať svoju povahu a počúvať to, čo hovoria iný.

Ženy-Kohúti
na prvý pohľad vyzerajú, že majú vo všetkom jasno a všetko majú dokonale premyslené a organizované. Sú veľmi starostlivé a praktické. Tieto ženy nemôžu vystáť, ak ostatní robia zbytočné chyby a neuvážené kroky. Radi ich však pomôžu nastaviť na správnu cestu. Sú zodpovedné a nenávidia, keď im iní hovoria, čo majú robiť.

Obyčajne sú
rodinne založené, ale často v práci zastávajú pozíciu s vysokou zodpovednosťou a právomocouTúžia po ocenení od svojho okolia. Ak dostanú šancu, ukážu svoj ohromný potenciál.


Vo všeobecnosti majú zrodenci Kohúta
priemerné zdravie. Obvykle nemávajú žiadne vážne choroby, ale menšie neduhy sa im zďaleka nevyhýbajú. Pozor si musia dávať najmä na vplyvy počasia a s tým súvisiace prechladnutia či virózy. Vnútorná emotívnosť a senzitivita ako aj prieberčivosť v jedle môže viesť k problémom v zažívacom trakte.


Pozemská vetva: You (酉)
Obdobie dňa: 17:00-19:00 
Smer: západ
Prirodzený prvok znamenia: kov YIN
Kompatibilné znamenia: Byvol, Had Tajný priateľ: Drak Nekompatibilné znamenie: Zajac

Zrodencom v roku Kohúta ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

08.02. 1921 – 27.01. 1922 (kov)
26.01. 1933 – 13.02. 1934 (voda)
13.02. 1945 – 01.02. 1946 (drevo)
31.01. 1957 – 17.02. 1958 (oheň)
17.02. 1969 – 05.02. 1970 (zem)
05.02. 1981 – 24.01. 1982 (kov)
23.01. 1993 – 09.02. 1994 (voda)
09.02. 2005 – 28.01. 2006 (drevo)
28.01. 2017 – 15.02. 2018 (oheň)
13.02. 2029 – 02.02. 2030 (zem)
01.02. 2041 – 21.01. 2042 (kov)
19.02. 2053 – 07.02. 2054 (voda)
05.02. 2065 – 25.01. 2066 (drevo)
24.01. 2077 – 11.02. 2078 (oheň)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

11. Pes

11. Pes 

Pes je v poradí jedenástym zvieraťom čínskeho zvieratníka. Podľa legendy usporiadal Nebeský cisár súťaž, kde poradie víťazov rozhodlo o postavení zúčastnených zvierat v zverokruhu. Ich úlohou bolo zdolať rieku, prekonať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca na oslavu jeho nebeských narodenín. Opica, Kohút a Pes však práve vtedy boli v inej krajine, kde pomáhali bohom poraziť zlých duchov. Keď boli s prácou hotoví, spoločne sa vydali na cestu. Pretože prišli spolu a v rovnakom čase, Nebeský cisár vychádzal z poradia, v ktorom dorazili na pomoc v boji s démonmi. A tak Pes skončil na jedenástom mieste.


Pes je
úprimný, čestný, inteligentný, spoľahlivý a verný. Má zmysel pre lojalitu a spravodlivosť. Je oduševnený, príťažlivý, priateľský a skromný. Nemá rád bezprávie a je ochotný podať pomocnú ruku. Niekedy je chladný a cynický, prepadá hnevu a občas býva lenivý.

Najcharakteristickejšou povahovou črtou psa je jeho
vernosť. Iba málokedy sa Pes vzdáva svojich priateľov, rodiny alebo práce. To z neho robí vyhľadávaného a v sociálnych kruhoch obľúbeného spoločníka. 

Napriek svojej družnosti a obľúbenosti, často vo svojom vnútri skrývajú
obavy a starosti. Nenechajú sa však nimi zastrašiť. Akonáhle sa pre niečo rozhodnú, nikto a nič ich nedokáže zastaviť. V Číne sa Pes spája oddávna spája s lojalitou a prosperitou.


V práci sú zrodenci Psa
verní, spoľahlivý, pozorní a dodržiavajú pravidlá. Majú dobre vyvinuté logické myslenie aj manuálne zručnosti. Sú vnímaví a citliví na detaily. Majú silnú morálku. Dokážu vynaložiť maximálne úsilie na splnenie úlohy, ktorej sa zhostili. Ťažko sa zmierujú s tým, keď je niekto lepší alebo úspešnejší ako oni. Sú súťaživí a neboja sa zrovnať si sily s konkurenciou.

Nie vždy však túžia po vysokom postavení. To je dôvod, prečo sú
často ochotní zostať v úzadí a podporovať ostatných. To z nich robí dobrých kandidátov na kariéru v oblasti spravodlivosti, práva a poriadku.


Zrodenci Psa bývajú
relatívne odolní a zdraví, aj keď ich zdravotný stav môže vykazovať dramatické zmeny. Aj keď sa zrodenci Psa zdajú byť odolní, v skutočnosti často potláčajú a skrývajú prvé príznaky chorôb, ktorými trpia. A tak ich aj menšie neliečené prechladnutia môžu neskôr dostať do postele na niekoľko dní.

Zrodenci Psa by tiež mali venovať pozornosť svojmu
tráviacemu systému. Ich najväčším nepriateľom je nezdravá strava, nestriedmosť a nedostatok odpočinku. Zrodenci Psa bývajú pracovne vyťažení a neustále zaneprázdnení. Stres u nich často spôsobuje vnútorné napätie, stuhnutosť a bolesti hlavy. V extrémnych prípadoch môže dokonca viesť k úplnému vyčerpaniu síl a zrúteniu.

Ak si chcú Zrodenci Psa uchovať silu a zdravie, mali by do svojej práce
zaradiť pravidelné prestávky na pohyb a oddych. Vhodné sú aj relaxačné aktivity, ako je jóga a iné.


Pes-Muž býva priamočiary a úprimný. Je energický, aj keď vo svojom vnútri občas prepadá pesimizmu. Sú rozvážni a vždy pripravení vystúpiť proti neprávosti a hájiť spravodlivosť. Mávajú sklon upozorniť iných, keď robia chyby. Je to úprimné, nie je to preto, že by sa chceli ukázať v lepšom svetle. 

Títo muži sú
spoločensky a rodinne založení. Ich tvrdohlavosť a útočnosť sa v kruhu rodiny a blízkych priateľov obvykle vytráca. Sú plní pochopenia a prístupní kompromisom, čo napokon vedie k harmonickým priateľstvám a harmonickému rodinnému životu.


Pes-Žena býva veľmi opatrná. Býva odťažitá voči ľuďom, ktorým nedôveruje, a jej dôveru si ľudia nezískajú ľahko. Ale akonáhle sa im to podarí, je to natrvalo. Sú radi v kruhu svojich priateľov a rodiny.

inteligentné a nezávislé. Majú radi prírodu a outdoorové aktivity. V zamestnaní sú pracovité, spoľahlivé a nevzdávajú sa, kým sa im nepodarí čo si zaumienili. Pocit istoty a stabilný príjem sú pre ne dôležité požiadavky pri výbere kariéry.


Pozemská vetva: Xu (戌)
Obdobie dňa: 19:00-21:00 
Smer: západo-severozápad
Prirodzený prvok znamenia: Zem YANG
Kompatibilné znamenia: Tiger, Kôň Tajný priateľ: Zajac Nekompatibilné znamenie: Drak

Zrodencom v roku Psa ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

28.01. 1922 – 15.02. 1923 (voda)
14.02. 1934 – 03.02. 1935 (drevo)
02.02. 1946 – 21.01. 1947 (oheň)
18.02. 1958 – 07.02. 1959 (zem)
06.02. 1970 – 26.01. 1971 (kov)
25.01. 1982 – 12.02. 1983 (voda)
10.02. 1994 – 30.01. 1995 (drevo)
29.01. 2006 – 17.02. 2007 (oheň)
16.02. 2018 – 04.02. 2019 (zem)
03.02. 2030 – 22.01. 2031 (kov)
22.01. 2042 – 09.02. 2043 (voda)
08.02. 2054 – 27.01. 2055 (drevo)
26.01. 2066 – 13.02. 2067 (oheň)
12.02. 2078 – 01.02. 2079 (zem)

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

12. Prasa

12. Prasa 

Podľa legendy usporiadal Nebeský Cisár v deň svojich narodenín súťaž, na ktorú pozval všetky zvieratá. Ich úlohou bolo zdolať prekážky a dostať sa do Nebeského paláca. Súťaž mala stanoviť poradie 12 víťazovPrasa bolo počas súťaže unavené a hladné, a tak si cestou oddýchlo a posilnilo sa. Do cieľa prišlo dvanáste...

Prasa je teda dvanásty
m zvieraťom čínskeho zvieratníka. Je čestné, tolerantné a obľúbené pre svoju láskavosť a veľkorysosť. Rado sa cíti milované, čo vzhľadom k jeho povahe nie je problém. Je pôžitkár a užíva si všetky radosti a slasti života. Rado sa oddáva leňošeniu a ničnerobeniu. Keď má dôvod, je pracovité, statočné, energické, hrdé a žiarlivé. Jeho slabinou je prílišná dôverčivosť až naivita.


Prasa je obetavý a tolerantný poslucháč, ochotný vždy pomôcť a poradiť. Môžeme mu dôverovať, pretože nás s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nezradí a ani sa o to nikdy nepokúsi. Verné Prasa máva priateľov pomenej, ale zato na celý život. A je pre nich ochotné podstúpiť aj nemalé obete. Prasa je tolerantné, optimistické a väčšinou nemá problém vychádzať si aj s komplikovanejším človekom.

Je veľmi lojálne, verné a oddané svojej rodine a svojim najbližším. Ochotne si vypočuje problém blízkeho človeka, pomôže alebo poradí. Je úprimné a čestné, a pokiaľ môže, vyhýba sa klamstvám a podvodom.


Prasa je beznádejne úprimné, skoro až k vlastnej sebazáhube. Neúprimnosť svojho okolia prijíma iba veľmi ťažko. Ak niekedy klame, je to buď nevinná lož, alebo lož z najvyššej núdze pre vlastnú ochranu.

Vspoločnosti je Prasa dobrým a zábavným spoločníkom, má rado vyberané jedlo aj zábavu.


Je naivné, dôverčivé a častokrát na to aj doplatí. Nechá sa ľahko oklamať. Jeho okolie má často sklon zneužívať jeho dôverčivosť.

Vtedy sa pokúša situáciu odľahčiť a svoj omyl a chyby druhých veselo a zhovievavo prehliadať a ospravedlňovať. Nedokáže sa dlho hnevať.

Vzhľadom k svojej obetavosti a dôverčivosti býva často klamané, podvádzané... ale aj milované. To platí ako pre pracovný, tak aj pre spoločenský a milostný život.


Prasa je rozhľadené, inteligentné a múdre. Jeho túžba po poznaní je obrovská, rado číta a sleduje všetko, čo mu príde pod ruky.

Pôsobí veľmi vzdelaným a fundovaným dojmom. Pravda však je, že mnoho z jeho znalostí býva povrchných. No ako správne prasa presne vie, kedy a kde si potrebné vedomosti doplniť. Túto svoju schopnosť však nezneužíva a nebýva zákerné, prefíkané ani manipulatívne.


Za zdanlivo tichým zjavom Prasaťa sa skrýva sila a často aj silná autorita.

Nech už sú jeho úlohy a povinnosti akékoľvek, vykonáva ich s neobyčajným zápalom a svedomitosťou. Keď už sa pre niečo rozhodne, tak ho od toho nič neodradí. K dosiahnutiu vytýčeného cieľa vydá všetku svoju energiu. Skôr či neskôr si za to získa rešpekt a obdiv svojho okolia.


Prasa prekypuje optimizmom, energiou a činorodosťou Iba zriedka stráca svoju vieru, nadšenie a dobrú náladu.

Ak sa tak aj stane, nebýva to nijak dramatický úpadok a čoskoro opäť nachádza svoju stratenú rovnováhu.


Prasa môže zastávať takmer všetky povolania, pretože je napriek zdanlivému opaku svedomité a usilovné.

Jeho životným cieľom je, aby všetci žili v harmónii. Hodí sa preto pre poradenskú alebo charitatívnu činnosť. Je tolerantné, trpezlivé a nápomocné, čo  z nich robí dobrých učiteľov, školiteľov, mentorov a trénerov.

Ak sa zaujíma o podnikanie, vie byť novátorské a odvážne. I keď podstupuje určité riziko v investovaní, má nos na príležitosti a neprekročí rozumnú mieru. Po niekoľkých malých prekážkach býva jeho cesta k bohatstvu relatívne hladká. Obchodovanie a nehnuteľnosti bývajú tiež dobrou voľbou.

Keďže je obdivovateľom krásy a umenia, môže byť úspěšné na umeleckom poli.


je optimistické, svedomité, energické, aktívne, činorodé, entuziastické, tolerantné, mierne, lojálne, verné, oddané, ochotné, obetavé, je dobrý spoločník, poslucháč a radca, úprimné, čestné, veľkorysé, má dobré vychovanie a vkus, je inteligentné, múdre, sčítané, má všeobecný rozhľad...
má šťastie vo finančnej oblasti, priťahuje úspech, má dobrý nos na príležitosti, rado čelí výzvam, má pevnú vôľu, je trpezlivé, flexibilné, prispôsobivé...
nevyniká v tímovej práci, pri dlhodobých projektoch je rýchlo prepracované, je labužnícke, pôžitkárske, lenivé, váhavé, rozhadzovačné, materialistické, uštipačné a posmievačné, môže mať poruchy sebahodnotenia, nízke sebavedomie, slabšie komunikačné schopnosti, problém pri nadväzovaní známostí, má slabšiu fyzickú kondíciu a imunitný systém, sklon k nestriedmosti, prejedaniu sa a nadváhe, často nepozná mieru, je zraniteľné, je príliš dôverčivé až naivné...

Kompatibilné znamenia: Zajac, Koza Tajný priateľ: Tiger Nekompatibilné znamenie: Had

Zrodencom Prasaťa ste, ak ste sa narodili v niektorom z nasledujúcich období (v zátvorke je živel roka):

16.02. 1923 – 04.02. 1924 (voda)
04.02. 1935 – 23.01. 1936 (drevo)
22.01. 1947 – 09.02. 1948 (oheň)
08.02. 1959 – 27.01. 1960 (zem)
27.01. 1971 – 14.02. 1972 (kov)
13.02. 1983 – 01.02. 1984 (voda)
31.01. 1995 – 18.02. 1996 (drevo)
18.02. 2007 – 06.02. 2008 (oheň)
05.02. 2019 – 24.01. 2020 (zem)
23.01. 2031 – 10.02. 2032 (kov)
10.02. 2043 – 29.01. 2044 (voda)
28.01. 2055 – 14.02. 2056 (drevo)
14.02. 2067 – 02.02. 2068 (oheň)
02.02. 2079 – 21.01. 2080 (zem)

Takže máme "päť druhov Prasiat"

Typ prasaťaRoky vládyCharakteristika prasaťa
Drevené prasa1935, 1995Je úprimné, tolerantné a obetavé, má však často sklon k unáhlenému jednaniu.
Ohnivé prasa1947, 2007Býva ukáznenejšie a odolnejšie, teší sa lepšiemu zdraviu ako iné druhy prasaťa. Nebráni sa tímovej práci.
Zemské prasa1959, 2019Má dobré komunikačné schopnosti. Je veľmi dobrým spoločníkom a poslucháčom. Je obľúbené v spoločnosti, empatické, súcitné a ochotné pomôcť.
Kovové prasa1971, 2031Je tolerantné, úprimné, ochotné a obetavé.
Vodné prasa1983, 2043Má silne vyvinutý zmysel pre zodpovednosť.

dao=cesta

12 zvierat zverokruhu v cykloch času: 
Každému z 12 zvierat čínskeho zvieratníka zodpovedá nielen jeden lunárny rok 60-ročného cyklu, ale aj jeden lunárny mesiac 12-mesačného cyklu lunárneho roka a 2-hodinový úsek 24-hodinového cyklu dňa.

dao=cesta© DAO-INSTITUT