Čínska astrológia a čínsky kalendárautor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut

Čínsky lunisolárny kalendár

Čínsky kalendár patrí medzi najstaršie a najpresnejšie datovacie systémy. Vznikol spojením lunárneho (mesačného) a solárneho (slnečného) kalendára, pričom vyzdvihuje výhody a kompenzuje nevýhody oboch.

Jeden mesiac čínskeho kalendára tvorí jeden lunárny cyklus a trvá od novu k novu (synodický mesiac, cca 29,5 dňa). V roku sa striedajú 29 a 30-dňové mesiace. Dĺžka roka sa riadi dobou, za ktorú sa slnko po ekliptike vráti na svoje pôvodné miesto (solárny tropický rok, 365,25 dňa).

Jeden lunárny rok má 12 lunárnych mesiacov a je cca o 11,25 dní kratší od solárneho roka. Aby bolo možné skombinovať mesačný a slnečný cyklus, vkladá sa približne každé tri roky mesiac navyše. Tento prestupný mesiac má rovnaké číslo a meno ako predchádzajúci riadny mesiac.dao-institut

Čínsky Nový rok

Začiatok lunárneho roka: 
Tento systém vytvára pohyblivý Nový rok. Je známy ako Čínsky Nový rok a pripadá na druhé novolunie po zimnom slnovrate (21. január až 20. Február nášho kalendára).

Začiatok solárneho roka:
Číňania stanovili na začiatok jari, t.j. v polovičke medzi zimným slnovratom a jarnou rovnodennosťou. Pripadá na 4. február nášho kalendára.

dao-institut

Čínsky kalendár dnes

Solárny kalendár a jeho 24 solárnych cyklov sa vďaka jeho súladu s rytmom prírody využíva najmä v poľnohospodárstve, čínskej medicíne a vo Feng Shui. 

Lunárny kalendár sa využíva k určovaniu tradičných národných sviatkov, vo Feng Shui a v čínskej astrológii.

Čínsky kalendár je založený na presných astronomických pozorovaniach, ktoré v súčasnosti riadi Observatórium Purpurovej Hory čínskej akadémie vied (Zi Jin Shan Tian Wen Tai) v NanJingu.

dao-institut

Nebeské kmene a Pozemské vetvy (TianGan-DiZhi)

Na rozdiel od ostatných kalendárov, čínsky kalendár nepočíta čas do nekonečna. Vymedzuje časové cykly, ktoré sa opakujú.

Základom datovania je systém 10 Nebeských kmeňov (5 živlov s Yin-Yang polaritou) a 12 Pozemských vetiev (12 zvierat). Im sú priradené určité časové obdobia – rok, mesiac, deň a hodina.

dao-institut10 Nebeským kmeňom zodpovedá 5 prvkov v kombinácii s polaritou Yin-Yang:

10 nebeských stoniek

dao-institut

K 12 Pozemským vetvám je priradených 12 zvieracích symbolov (Sheng Xiao):

12 pozemských vetiev

dao-institut10 Nebeských kmeňov a 12 Pozemských vetiev spája priestor a čas v 60 možných kombináciách. Yin kmene sa spájajú s Yin vetvami a Yang kmene s Yang vetvami. Celý cyklus, v ktorom sa každé zviera postupne spojí so všetkými živlami, trvá 60 rokov. Tak vzniká 60 vládcov čínskeho zverokruhu.

dao-institut
stránky sú priebežne aktualizované a doplňované