dao-dharma

…CestA…

dao=cesta

dao-dharmaStarý Majster Lao-zi nás kedysi varoval: „Dao, o ktorom možno hovoriť, nie je pravé Dao“. No nielenže o Dao nikdy neprestal hovoriť, ale napísal o ňom jedno z najveľkolepejších diel v histórii ľudstva Dao-de-Jing (Cesta a cnosť).

Jeden z najväčších učiteľov, Buddha, nás kedysi upozornil: „Dharmu, ktorú učím, nie je možné učiť“. No ani on sa tu nezastavil a učeniu Dharmy zasvätil celý svoj život.

Zmysel pojmov Dao a Dharma nemožno vyjadriť slovom, písmom ani obrazom. Vyjadrujú transcendentnú skúsenosť samotnej existencie a zároveň “Cestu“, ktorá k tejto skúsenosti vedie.

UMENIE AKO “CESTA”

Zážitok prítomnej chvíle môže byť iba ťažko vysvetlený alebo odovzdaný slovne, ale môže byť vyjadrený a zdieľaný pomocou umenia. V snahe tradičných ázijských Majstrov odovzdať svojim žiakom a nasledovníkom túto skúsenosť vzniklo tradičné ázijské umenie. Zrodilo sa bojové umenie, kaligrafia, bonsai, ikebana, suiseki, kitsugi, haiku, čajový rituál, ázijská záhrada

Podstatou tradičného ázijského umenia však nie je hotové umelecké „dielo“ ako konečný výsledok umelcovho snaženia. Práve naopak, je ňou samotná Cesta. Keď hovoríme o ázijských bojových umeniach, hovoríme o Ceste bojovníka. Podstatou čajového obradu nie je samotný čaj. Je ním Cesta čaju.

dao=cesta© DAO-INSTITUT