Bodhidharma – duchovný otec Zenu a Shaolin Kung Fu
Bodhidharma (v Číne známy ako Damo, v Japonsku ako Daruma Taishi) je významným majstrom dhjany (indickej formy zenu).
Je tiež duchovným otcom čínskeho han-buddhizmu, japonského zen-buddhizmu, pôvodného Shaolin Kung-fu a ústrednou postavou celej rady legiend.
Bodhidharma bol tretím dietaťom kráľa Sugandhu z južnej Indie a svoje detstvo prežil v Conjeeveramu, malej, dynamicky sa rozvíjajúcej buddhistickej provincii južne od Madrasu.
Bol 28. patriarchom indického budhizmu 7 storočí po samotnom Buddhovi a žiakom 27. Patriarchu Prajnataru. Jedného dňa, keď Prajnatara cítil svoj blížiaci sa koniec, zavolal si svojho žiaka Bodhidharmu a povedal mu:
„Musíš odísť do Číny a sprostredkovať tam moje učenie. Indická zem je už preťažená a zrno v nej nemôže rásť. Aby sa učenie Buddhu mohlo ďalej rozvíjať, musí zmeniť zem!“
Bodhidharmova cesta na západ
Zarmútený Bodhidharma poslúchol. Po smrti svojho učiteľa opustil Indiu a vydal sa do Číny, ktorá už bola vystavená vplyvu buddhizmu. Prešiel dlhú a náročnú cestu, až napokon v roku 527, keď mal viac ako 60 rokov dorazil do Kantonu. Vydal sa do vtedajšieho hlavného mesta štátu Nankin a navštívil cisára Wu. Ich rozhovor bol prvým prípadom otázok a odpovedí, známeho dnes ako mondo:
„Postavil som svätyne a podporil vysvätenie mníchov, mám teda mnoho zásluh!“ riekol Cisár Wu Bodhidharmovi.
„Nie!“ odvetil Bodhidharma.„Ako to, po vykonaní toľkých dobrých skutkov?“ spýtal sa cisár Wu.
„Tie neprinášajú žiadne zásluhy“ odvetil Bodhidharma.
„A čo podľa teba zásluhy prináša?“
„Neprebádaná prázdnota a nič sväté“ odpovedal Bodhidharma.
Po Bodhidharmovom zistení, že jeho dotazovanie v duchu dhjany bolo pre zbožného, ale svetom zaťaženého panovníka pramálo užitočné, opustil cisársky dvor.
Jeho neskorší život sa sústreduje okolo chrámu a kláštora Shaolin v provincii Henan. Keď videl slabú disciplínu žiakov, začal ich učiť metódam rozvoja vytrvalosti a fyzickej sily, ktoré boli nevyhnutné k tomu, aby získali sebekázeň, ktorá sa stala súčasťou kláštorného výcviku. Bodhidharmovím hlavným cielom však bolo kultivovanie mysle jeho nasledovníkov na dosiahnutie osvietenia.
PRIPISOVANÉ CITÁTY A VÝROKY
Ak je vaša myseľ čistá - všetko je čisté. Bodhidharma
Bodhidharma: pripisované citáty
Ten, kto sa klania a uctieva - nepozná. A ten, kto pozná - sa neklania a neuctieva. Bodhidharma
Nehľadajte nič zvláštne, zanechajte starostí, buďte dokonale pozorní k prítomnému okamihu, učte sa od svojho najhlbšieho vedomia. Vydychujte pokojne, dlho a hlboko, a vaša myseľ sa prirodzene oslobodí od všetkých prekážok a budete môcť byť dokonale slobodní. Bodhidharma
Moje učenie je mlčanlivé. Bez akejkoľvek tradície. Moja cesta ma viedla desaťtisíce míľ. Na západ. Bodhidharma
LEGENDA O BODHIDHARMOVI
S Bodhidharmom sa spája aj množstvo legiend.
Jednou z nich je Legenda o Bodhidharmových viečkach a lístkoch čaju.
Za dávnych čias sa Bodhidharma rozhodol meditovať. A keďže bol veľmi disciplinovaný a vytrvalý, rozhodol sa meditovať celý rok bez odpočinku. Po čase ho však telo zradilo a Bodhidharma zaspal.
Keď sa zobudil, rozhneval sa. Schytil nôž, odrezal si očné viečka a odhodil ich na zem, aby už nikdy počas meditácie nezaspal! V mieste, kde dopadli, vyrástol zo zeme krík. A nebol to obyčajný krík, ale krík s lístkami v tvare Bodhidharmových viečok. Keď ich zalejeme horúcou vodou a vodu vypijeme, zaženú nám únavu tak, že môžeme meditovať…
Dnes si dovoľujeme o tejto legende pochybovať. Bodhidharma bol osvieteným zenovým Majstrom a je preto nepravdepodobné, že by stratil kľud mysle a prepadol hnevu…
© DAO-INSTITUT