co je pinyin-feng shui

1. Viete, čo je PINYIN?dao-institut-fengshui

co je pinyin-dao-feng-shui-kniha Kto z nás by sa zaujímal o „vietor a vodu“?! Ale o „Feng Shui“, to už áno. Že je to to isté? Áno, máte pravdu. Ale skúste jediným slovom preložiť výrazy: Dao, Qi alebo Yin-Yang! Jednoducho bez čínskej terminológie by to nebolo ono.

Používať rôzne transkripcie súčasne je však mätúce. Po pár riadkoch textu by sme už ani nevedeli, čo nám to vlastne prúdi v priestore: Qi, Ki, Chi alebo Čchi? Že je to to isté? Áno, opäť máte pravdu. Ale čo tieto tri trigrami: Qian, Čchien Zhen, Čen, Chen Gen, Ken?! Naozaj sú len tri…

dao-institut-fengshui

Ako je to možné?

co je pinyin-qi-feng-shui-knihaS rôznymi transkripciami rovnakého znaku sa stretávame z jednoduchého dôvodu. Pri prepise čínskych znakov do rôznych jazykov platia rôzne pravidlá čítania abecedy.

Písmená sa volia tak, aby pri vyslovovaní v danom jazyku zodpovedali zneniu čínskych znakov. Lenže písmeno „ch“ čítame v slovenčine ako [ch], v angličtine ako [č] alebo [k] a vo francúzštine ako [š].

A ako sa cudzojazyčné transkripcie dostávajú k nám? Mnohí prekladatelia a autori spolu s textom preberajú aj cudzojazyčné prepisy výslovnosti pôvodných diel. Takto vznikajú prapodivné variácie znenia čínskych znakov, o ktorých potom už nikto ani netuší (často ani sám autor), čo by mohli vyjadrovať.

dao-institut-fengshui

PINYIN je medzinárodný štandard!

co je pinyin-yin-yang-feng shuiV Číne bola preto uzákonená záväzná norma zjednocujúca prepis výslovnosti čínskeho znakového písma do latinskej abecedy – tzv. PINYIN (mnohí ho mylne považujú za anglický prepis).

Postupne bol PINYIN uznaný ako medzinárodný štandard nahrádzajúci národné transkripcie. Jeho nevýhodou je potrebná znalosť pravidiel pri jeho čítaní. Tá je však čiastočne potrebná aj pri slovenskej transkripcii.dao-institut-fengshui

co je pinyin-jin-jang-feng-shui-knihaPINYIN alebo slovenský prepis výslovnosti?

Podľa zákona o slovenskom jazyku máme tieto možnosti: slovenský prepis alebo PINYIN, prípadne oba pod podmienkou ich jednoznačného rozlíšenia.

My sme sa rozhodli pre medzinárodný štandard – PINYIN.

dao-institut-fengshui