kintsugi-kintsukuroi

Kintsugi, kintsukuroi: Nevyhadzujte rozbité veci!

dao-institut-fengshui

kintsugiZaujímate sa o starodávne čínske umenie usporiadania a harmonizácie priestoru Feng Shui a riadite sa jeho radami?

Vyhadzujete v duchu Feng Shui poškodené a rozbité veci? Omyl! Tento prístup nemá s tradičným Feng Shui nič spoločné, dokonca je v rozpore s východnou filozofiou a jej prístupom k životu.

Takže, keď budete najbližšie upratovať a triediť nepotrebné veci, aby ste mohli nakúpiť nové, skúste sa na vec pozrieť trochu inak. Ako?

Svet zlomí každého a potom sú mnohí silní tam, kde ich zlomil.
 ERNEST HEMINGWAY

kintsugi-kintsukuroi– Spadla vám vaša obľúbená miska, soška, váza alebo tanier?
– Rozbil sa alebo praskol?
– Dobre.
– Teraz sa mu za to úprimne ospravedlňte!
– Chceli by ste ho zlepiť tak, aby to nebolo vidno?
– Chyba!
– Zvýraznite to!
– Pochopili ste?

dao-institut-fengshui

KINTSUKUROI alebo KINTSUGI (oprava zlatom)

Je to umenie sceľovania rozbitej keramiky, kameniny a iných materiálov vyplnením trhliny lakovanou živicou a jej posypaním (alebo potretím) práškovým zlatom. Táto tradičná forma umenia vznikla v Japonsku a postupne sa rozšírila takmer po celej Ázii.

Je to však oveľa viac ako len technika či umenie. Je to filozofia, ktorá chápe poškodenie a následnú opravu ako prirodzenú súčasť života a histórie predmetu.

Niečo, čo bolo poškodené a porušené je opäť zcelené a získava novú identitu, zmysel a krásu. Tento nový celok obsahuje nielen spomienku na to, čo bolo predtým, ale tiež to, čo je teraz. Spája tak súčasnosť s minulosťou, staré s novým…

Vyjadruje nielen hlboko zakorenený vzťah k tradícii a histórii, ale skrýva sa za ním oveľa hlbšia myšlienka:

KINTSUKUROI KINTSUGIPrasknuté alebo zlomené ešte neznamená bezcenné. Naopak, znamená šancu na zlepšenie. Dokonca šancu, že to bude ešte lepšie, ako predtým.

Namiesto snahy toto poškodenie zamaskovať, vyzdvihuje nedokonalosť a opotrebenie používaním a vekom. Vyjadruje obdiv a úctu k tomu, čo už dlhšiu dobu slúži, ako aj schopnosť prijať zmenu a prispôsobiť staré a tradičné novým alebo zmeneným podmienkam. Žiaľ, táto myšlienka je v dnešnej nadmieru konzumnej dobe vo väčšine západných kultúr úplne cudzia. Rozbité rýchlo vyhodíme a nahradíme novým.

Rozbil sa vám obľúbený tanier, miska alebo váza?
Triešti sa vám životný sen, kariéra, vzťahy, rodina alebo celý váš život?
Dajte si tú námahu a čas!
Staňte sa majstrami kintsugi svojho vlastného života…

dao-institut-fengshui