čínsky lunárny mesiac úrody-harvest-moon-festival

8. Mesiac úrody


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao=cesta

1. deň 8. lunárneho mesiaca - nov

Začína 8. mesiac čínskeho lunárneho kalendára – MESIAC ÚRODY

čínsky lunárny mesiac úrody-harvest-moon-festival

Mesiac úrody je obdobie s ustáleným pekným počasím, kedy prichádza tzv. indiánske alebo babie leto. Aj napriek skracujúcemu sa dňu je mesiacom plným slnečného jasu.

Po náročnom lete je Mesiac úrody pre pestovateľov obdobím zúročovania ich namáhavej práce. Čakajú ich žatvy a zber úrody. Je čas na prinášanie ďakovných obetí duchom zeme. Mesiac úrody okem bohatej nádielky plodov a darov zeme ponúka aj prírodu plnú farieb – od žltej, oranžovej až po ohnivočervenú. Toto obdobie je mimoriadne vhodné aj na uzatváranie obchodov a dohôd.

dao=cesta

Očista po Mesiaci duchov

Prvé dni nového lunárneho Mesiaca úrody sú mimoriadne vhodné na očistné a rituálne praktiky zamerané na očistu seba a svojho príbytku od vplyvov predchádzajúceho lunárneho Mesiaca duchov. Ten sa oficiálne skončil včera a to zatváraním brán duchov (guanguimen). Preto aspoň zametieme prach a otvoríme okná a dvere dokorán.

dao=cesta

Oslava Mesiaca (Luny)

V polovici mesiaca, v deň magického splnu, slávi svoj sviatok vládkyňa Mesiaca (Luny). V minulosti tento deň s obľubou využívali daoistickí kňazi, ktorí pri mesačnom svite hypnotizovali a liečili chorých, vydymovali príbytky a prednášali pri tom prosby a modlitby k vládkyni Mesiaca.

V tomto roku je deň vládkyne Mesiaca o to magickejší, že nastáva čiastočné polotieňové zatmenie Mesiaca.

dao=cesta

Jesenná rovnodennosť

23. septembra nastáva jesenná rovnodennosť, keď slnečné lúče dopadajú v oblasti rovníka kolmo na zemský povrch. Na celej zemeguli (okrem pólov) je v tento deň rovnaká dĺžka dňa a noci. Na severnom póle začína polárna noc a na južnom začína polárny deň.

dao=cesta

Dôležité dni v Mesiaci úrody

dao=cesta