Cisarovna vladkyna Zeme

Deň Cisárovny Vládkyne Zeme


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut-fengshui

18. deň 3. lunárneho mesiaca

Cisárovná vládkyňa Zeme

Cisarovna bohyna Zeme-2Dnešný deň patrí cisárovne vládkyni Zeme (Houtu Huang Diqi). Je jednou zo 4 nebeských ministrov (SiYu), ktorí majú na starosti všetky záležitosti medzi nebom a zemou a spadajú pod 3 čistoty (SanQing).

Má na starosti úrodu, správu pozemkov, hôr a riek. Nefritovým cisárom je poverená spravovať chod zeme. Zaisťuje, aby tvorivá sila yin-yang neustále plodila všetky pozemské veci.

Vládkyňa Zeme vo Feng Shui

Pri stavbe domov, mostov a ciest sa vykonávajú rituály a obety na znak úcty a na uzmierenie bohyne Zeme a jej vládcov pôdy. Prosí sa o šťastie, bezpečnosť a dobré fungovanie domu, firmy, mosta alebo cesty.

Zobrazenie: Vo Feng Shui sa vyobrazuje ako majestátna ale láskavá vládkyňa, ktorá sedí na tróne a chodidlom sa dotýka zemegule. V ľavej ruke drží symbol BaGua a pravou rukou žehná zemi. Odetá je buď v honosnom rúchu cisárovnej s dračím emblémom na opasku, alebo vo vzdušnom hodvábnom rúchu s emblémom yin-yang.

V dnešný deň by si ju mali uctiť najmä tí, ktorí v tomto roku stavajú alebo pristavujú.

Pri tejto príležitosti pripravíme improvizovaný oltár, kde zapálime a obetujeme sviečky, vonné tyčinky, esenciálne oleje alebo kadidlo. Obetujeme dary zeme: ryžu alebo obilie, kvety, čerstvé alebo sušené ovocie, orechy, med…

dao-institut-fengshui