Deň Che Kunga – otáčanie vrtuľkou pre šťastie


dao=cesta

2. deň 1. lunárneho mesiaca - nebeské narodeniny a otáčanie vrtuľkou
27. deň 3. lunárneho mesiaca
6. deň 6. lunárneho mesiaca
16. deň 8. lunárneho mesiaca

Dnešný deň patrí Che Kungovi a zlatej veternej vrtuľke.

NEBESKÝ OCHRANCA CHE KUNG

Che Kung bol pôvodne vojenským veliteľom dynastie Song (cca 1200 n.l.), ktorý sa preslávil najmä svojou schopnosťou odvracať boje a urovnávať nepokoje a vzbury.

Známa bola aj jeho zručnosť v medicíne. Po svojej smrti sa začal objavovať v snoch obyvateľov postihnutých epidémiami, tesne predtým, ako došlo k ich uzdraveniu. Preto bol neskôr povýšený na nebeského ochrancu.

Che Kunga môžme požiadať aj o pomoc pri nezhodách a sporoch, pre dosiahnutie lepších študijných výsledkov ako aj pri zmierňovaní a liečení chorôb. V Číne nájdeme množstvo chrámov a svätýň, ktoré mu boli zasvätené a v ktorých mu môžme obetovať, ako aj predostierať svoje prosby. Ak nemáme možnosť navštíviť chrám, vystačíme si aj v domácim prostredí. 
Za týmto účelom sú najvhodnejšie štyri veľké sviatky podľa lunárneho kalendára: 2/1, 27/3, 6/6 a 16/8.

Príprava a obetovanie Che Kungovi
V dnešný deň pripravíme obety, ako vonné tyčinky, červené sviečky, čerstvé ovocie, kvety a/alebo niektoré z jedál, ktoré je súčasťou osláv Lunárneho Nového roka.

Obety umiestnime na oltár (alebo pred podobizeň Che Kunga) a zapálime sviečky a vonné tyčinky. Súčasťou zápalnej obety môže byť aj pálenie papierových peňazí, oblečenia a iných symbolických predmetov z papiera. Proces pálenia nám umožní, aby naše obety a prosby stúpali spolu s vôňou a dymom až k nebesiam...

Udieraním na „nebeský bubon“ oznámime, že sme pripravení ponúknuť obetiny. Po obetovaní prednesieme svoje prosby o ochranu a starostlivosť počas celého Lunárneho roka.

2. deň 1. lunárneho mesiaca nezabudneme požiadať o ochranu na zajtrajší smolný deň démonického červeného psa.

V chrámoch zasvätených Che Kungovi sú takmer vždy spolu s jeho podobizňou umiestnené zlaté veterné vrtuľky.

dao=cesta

OTÁČANIE ZLATOU VRTUĽKOU PRE ŠŤASTIE

S postavou Che Kunga sa často spája ďalší symbol ochrany, ktorému sa pripisuje schopnosť priviať šťastie a odviať nešťastie. Týmto symbolom je zlatá veterná vrtuľka, ktorá je považovaná za akési „koleso šťastia„.

V daoizme a v symbolickom Feng Shui sa už po stáročia zachováva zvyk otáčať na Lunárny nový rok zlatou veternou vrtuľkou. Presnejšie na 2. deň 1. lunárneho mesiaca, ktorý sa považuje za deň Che Kungových nebeských narodenín.

Ten, kto v tento deň otočí zlatým veterníkom znásobuje svoju šancu na príliv šťastia.

Smer otáčania zlatou vrtuľkou pre znásobenie prílivu šťastia

Otočíme zlatou veternou vrtuľkou ľavou rukou v smere hodinových ručičiek, ak si myslíme, že sme mali počas minulého roka šťastie a chceme si ho udržať aj v budúcom roku.

Ak si myslíme, že uplynulý rok pre nás nebol šťastný a chceme zvrátiť beh osudu, aby sa v budúcom roku šťastie obrátilo správnym smerom, točíme vrtuľku proti smeru hodinových ručičiek.

Častým zvykom je zaobstarať si svoju vlastnú osobnú vrtuľku a umiestniť ju v niektorej vhodnej pozícii podľa princípov symbolického Feng Shui. Takáto vrtuľka nám potom slúži po celý rok. Môžme po nej siahnuť kedykoľvek, keď sa veci vyvíjajú nesprávnym smerom a my chceme "poupraviť" beh svojho osudu.

dao=cesta

Vlastnoručne vyrobená veterná vrtuľka

Ak sa nám nepodarilo zaobstarať si zlatú veternú vrtuľku, môžeme si ju so zlatého papiera alebo iného vhodného materiálu vyrobiť sami:

Postup: Ceruzkou nakreslíme na papier v tvare štvorca 2 uhlopriečky (od rohu do rohu). Papier nastrihneme vo všetkých rohoch, ale stred nestriháme, pretože v ňom sa bude vrtuľka upínať k paličke. Potom zložíme všetky rohy na stred, tak ako vidíme na obrázku. Na záver stred pripneme špendlíkom alebo pribijeme klinčekom k pripravenej paličke (môžme použiť aj drevenú ceruzku).

dao=cesta