mesiac hladných duchov_hungry ghost festival

Deň duchov


autor: Dao Dharma
dao-institut-fengshui

15. deň 7. lunárneho mesiaca - spln

Deň duchov

Aj keď Mesiac duchov trvá celý 7. lunárny mesiac, niektoré dni v mesiaci sú dôležitejšie, ako iné.

mesiac hladných duchov_hungry ghost festival-1Dnes je 15. deň 7. lunárneho mesiaca (spln), kedy sa poriada najdôležitejší obetný rituál.

Brány iných svetov sú v tento deň otvorené dokorán a po svete sa pohybuje najviac duchov, ktorí sú inak bezpečne uzavretí za bránami svojich svetov.

Pre prichádzajúcich hostí z iných svetov poriadajú domácnosti, ale aj daoistické a buddhistické chrámy symbolické obetné hostiny, ochranné a zápalné rituály a umelecké podujatia (hudobné a divadelné predstavenia).

Počas mesiaca hladných duchov a obzvlášť dnes by sme sa mali vyhnúť určitým „rizikovým činnostiam“. Jedná sa o činnosti, ktoré si vyžadujú istú dávku šťastia, alebo ktorými by sme mohli upútať pozornosť hladných duchov číhajúcich v našom okolí najmä po zotmení.

dao-institut-fengshui

Symbolické obetné hostiny a uctenie predkov

K domácim praktikám patrí vystrojenie symbolickej obetnej hostiny, pálenie sviečok a vonných tyčiniek na uctenie zosnulých príbuzných a známych. Je vhodný čas na spomínanie na svojich predkov a už nežijúcich blízkych.

Zavďačíme sa im tiež tým, že navštívime a upravíme rodinné hroby, hrobky a prednesieme svoje modlitby a prosby za nežijúcich. Na domácom oltári predkov im naservírujeme obľúbené pochutiny, zapálime sviečky a vonné tyčinky.

V niektorých oblastiach je zvykom vykonať aj zápalný rituál, t.j. zapáliť papierové obetné peniaze, prípadne iné obľúbené a užitočné veci ako domy, autá, nábytok a oblečenie, samozrejme všetko vyrobené z papiera.

dao-institut-fengshui

Domáci rituál na ochranu pred hladnými duchmi

Počas celého mesiaca duchov a obzvlášť dnes je pálenie sviečok a vonných tyčiniek účinným spôsobom ochrany pred prípadnými nepríjemnosťami. Najlepším obdobím dňa pre tento malý ochranný a obetný rituál je obdobie tesne po západe slnka.

Ochranný rituál môžme doplniť odriekaním mantier alebo prednesením modlitieb a prosieb o ochranu.

dao-institut-fengshui

Verejný rituál na upokojenie hladných duchov

Rituál je vhodný na pomoc tým nešťastným duchom, ktorí opustili náš svet násilnou a neprirodzenou smrťou alebo zomreli ďaleko od domova a od svojich blízkych.  K hladným duchom neraz patria aj tí, ktorí nikoho nemali alebo už nemajú potomkov, ktorí by si ich uctili.

Na uspokojenie hladných duchov slúži zápalný rituál. Tento sa vykonáva prevažne v chrámoch, na vonkajších oltároch a na verejných priestranstvách. Ak sa chceme sami zapojiť, môžeme vykonať obetnú hostinu a zápalný rituál napríklad pred svojim domom. Pálime a obetujeme vonné tyčinky, sviečky, modlitby, obetné peniaze, prípadne iné obľúbené a užitočné veci vyrobené z papiera. Procesom spálenia sa uvoľní esencia zápalných obetín a spolu s dymom sa prenesie do sveta duchov.

Mestom chodia daoistickí a buddhistickí duchovní, ktorí sa modlia, vykonávajú rituály a obetujú duchom, ktorí ešte nedosiahli stabilný a uspokojivý stav. Sprievod lampiónov sprevádza duchov ulicami miest a obcí a nabáda ich k hľadaniu svojej cesty.

Lampióny, ktoré ľudia v tento deň posielajú po vode, majú takisto za úlohu blúdiacim duchom posvietiť na cestu.

obety na vode

dao-institut-fengshui

Súvisiace články: PALINA – všestranná liečivá, ochranná a rituálna bylina