BiXia - princezná azurovych oblakov

Deň Vládcu vetra


autor: DAO INSTITUT 
dao=cesta

5. deň 10. lunárneho mesiaca

Deň Vládcu vetra

vladca-vetraUctievanie Vládcu vetra (Fei Lian) siaha do starovekej Číny. Jeho hlavnou úlohou je ovládanie sily a smeru vetra: jeho narastanie a utíchanie, ako aj šírenie sa v ôsmych smeroch. Ďalšou dôležitou úlohou je vytvárať a zoskupovať mračná pietich farieb. V Starej knihe obradov sa mu preto prisudzuje aj úloha kontrolóra osudovpána nad dažďom.

Je dôležitou postavou daoistického panteónu, nakoľko vietor je významným faktorom počasia. Závisí od neho úroda a teda aj blahobyt a osud krajiny a jej ľudí.

Vyobrazenie vládcu vetra

Vládca vetra (Fei Liang) sa najčastejšie vyobrazuje ako bielovlasý starší muž s guľôčkou v ľavej ruke a vejárom v pravej ruke, ktorým vytvára vietor.

Niektoré staré zdroje mu prisudzujú podobu mýtického zvieraťa s telom jeleňa, hlavou vrabca, rohmi, hadím chvostom a leopardími škvrnami. Niektoré neskoršie verzie mu prisudzujú aj ženskú podobu Vládkyne vetra. Často sa však spája s konšteláciou hviezd Ji.

Rituál ako poďakovanie Vládcovi vetra
- - - - - - - - - - - -
Za tieto záslužné činy Vládcu vetra voči ľudským bytostiam vykonáme v deň jeho nebeských narodenín zápalnú obetu. 
- - - - - - - - - - - -
Obrad môžme vykonať na domácom oltári alebo pod holým nebom. Na oltár umiestnime sviečky, vonné tyčinky a prípadne misku s vodou. 
- - - - - - - - - - - - 
Vykonáme zápalnú obeť (zapálime sviečky a vonné tyčinky) a pripomenieme si svoju spätosť s vetrom, dažďom, prírodou a celým vesmírom, od ktorých závisí náš život. 
- - - - - - - - - - - - - 
Na záver nezabudneme poďakovať za všetky dary, ktorých sa nám dostalo. Na tento rituál by nemali zabúdať najmä poľnohospodári, pestovatelia a záhradkári.

dao-institut-fengshui

stránky sú priebežne aktualizované a doplňované