mesacna-bohyna-mesiaca-moon-godess

Deň vládkyne Mesiaca


dao-institut-fengshui

15. deň 8. lunárneho mesiaca

cinsky-znak-mesiacDeň Vládyne Mesiaca –
Bohyne večnej mladosti a krásy

Dnešný deň patrí Vládkyni Mesiaca (Heng’e), jednej z najdôležitejších nebeských vládcov poskytujúcich priame požehnanie.

V staršej verzii daoizmu je Slnko (Tai Yang Xing Jun) a Mesiac (Tai Yin Xing Jun) spolu s ďalšími 5 planétami (Jupiter, Mars, Venuša, Merkúr a Saturn) uctievané ako 7 hviezdnych vládcov. Základom je viera v posvätného ducha prítomného vo všetkých javoch a veciach prírody a vesmíru. Všetko je posvätné a zaslúži si náš rešpekt a úctu.

Vládkyňa Mesiaca stelesňuje Yinový aspekt energie Qi. Yin predstavuje Mesiac, tmu, oddych, ticho, pokoj, zhromažďovanie…

Legenda o Vládkyni Mesiaca

mesacna-bohyna-mesiaca-moon-godessLegenda o Vládkyni Mesiaca

Heng-e je Mesačnou bohyňou nevídanej krásy, ktorá sa zobrazuje so svietiacim mesiacom za sebou. Je odetá v ľahkom hodvábnom rúchu a zvyčajne stojí na bielom oblaku. Podľa jednej z mnohých  legiend prišla na zem po boku svojho manžela, nebeského bojovníka Hou-yi. Jeho luk a šípy zo sta výstrelov stokrát zasiahli cieľ.

V tých dobách žilo na zemi mnoho divých tvorov, ktoré ohrozovali život iných zvierat aj ľudí. A tak bol lukostrelec Hou-yi vyslaný na zem, aby ich skrotil alebo vyhubil. Hou-yi sa ujal úlohy, spolu s manželkou Heng-e zostúpili do ľudského sveta a postavili si dom medzi ľuďmi.

Čoskoro Hou-i zbavil ľudí smrteľného nebezpečenstva. Keď bol takmer hotový, stalo sa niečo nepredvídané – na Nebi sa objavilo desať slnečných vtákov, synov vládkyne Xihe a jej manžela Dijun (Vládcu východného neba). Teplota na zemi sa šplhala k závratným výškam, lesy horeli, rieky vysychali a všade ležali telá spálených zvierat a ľudí.

Hou-yi začal slnečných vtákov presviedčať, aby každý deň vyšiel na oblohu iba jeden z nich. No bezohľadní bratia ešte pridali na sile a viac sa priblížili k Zemi. Keď Hou-yi videl, aké páchajú zlo a že živých tvorov zostáva už len hŕstka, napol luk a vystrelil. Behom chvíle ich zostrelil deväť. Posledný uznal svoju chybu a Hou-yi odložil svoj luk.

Pretože Hou-yi zabil deväť synov vládkyne Xihe a vládcu Dijun, vyvolal ich hnev. Tí rozpútali na nebi búrku a zabránili jemu a jeho žene vrátiť sa na Nebesia. Hou-yi sa rozhodol zostať medzi ľuďmi, kým neutíchne ich hnev a vykonať ešte mnoho dobrých skutkov.

Na hore Kun-lun žije nesmrteľná Kráľovná matka západu, ktorá má nektár umožňujúci vystúpiť na Nebesia. Hou-yi prekonal tisíce prekážok, aby sa k nej dostal. No elixír stačil iba pre jedného. Hou-yi si nedokázal predstaviť odlúčenie od svojej milovanej maželky a preto elixír starostlivo uschoval.

A tak žil Hou-yi s Heng-e medzi ľuďmi, ktorých tiež učil strieľať z luku. Medzi jeho žiakmi bol nadaný no záludný Feng Meng, ktorý sa chcel elixíru zmocniť. Vystihol okamih, kedy Hou-yi nebol doma a snažil sa donútiť Heng-e, aby mu elixír dala. Heng-e vedela, že ho nemôže poraziť a tak aby sa elixír nedostal do nesprávnych rúk, sama ho vypila. Jej telo sa premenilo na svetlo a začala stúpať k nebesiam.

Smutná Heng-e takto vystúpila až na Mesiac a ubytovala sa v Paláci veľkého chladu. Jej spoločníkmi sa stali malý zajac, ktorý v mažiari drtí lieky a starec Wu Kang sekajúci škoricovník, ktorý sa po každej rane opäť scelí.

mesacna-bohyna-mesiaca-moon-godess-henge

Keď sa to Hou-yi dozvedel, prosil nebesá, aby ho pustili k Heng-e. Rodičia slnečných vtákov sa zľutovali a obdarili ho elixírom chrániacim pred žiarou Slnka a Mesačným amuletom, ktorý mu umožňuje vídať sa s milou Heng-e. Hou-yi si na slnku postavil slnečný palác, v ktorom žije dodnes. Raz do mesiaca, vždy 15. deň každého lunárneho mesiaca sa na slnečnom vtákovi odoberie na Mesiac, kde sa s Heng-e stretne. Vtedy je Mesiac krásny, svetlý a žiarivý.

Podľa legendy si každý rok v deň svojich nebeských narodenín, 15. deň 8. lunárneho mesiaca, keď je mesiac najkrajší a najjasnejší, Vládkyňa Mesiaca spomína na svoj život medzi ľuďmi, počúva ich prosby a poskytuje im svoju pomoc.

bohyňa mesiaca heng-eRituály v deň Vládkyne Mesiaca

Každý rok v deň svojich nebeských narodenín, 15. deň 8. lunárneho mesiaca, keď je mesiac najkrajší a najjasnejší, Vládkyňa Mesiaca počúva prosby ľudí a poskytuje im svoju pomoc.   

V minulosti tento deň s obľubou využívali daoistickí kňazi, ktorí pri mesačnom svite liečili chorých, vykonávali očistné praktiky a rituályvydymovali príbytky a prednášali pri tom prosby a modlitby k vládkyni Mesiaca. 

Svietiaci Mesiac symbolizuje svetlo v temnote a vzťahuje sa k nášmu vnútornému svetu a emóciám. Sila Mesačného svitu obzvlášť v tento deň pomáha pri očisťovaní tela aj mysle, liečení chorôb a mentálnych porúch. 

Pomáha odstraňovať emočné zranenia, životné prekážky a zmierňovať následky našich nepriaznivých činov. Pomáha prinavrátiť šťastie, zdravie a zabezpečiť dlhý život. Legenda hovorí, že v tento deň vládkyňa Mesiaca prepožičiava krásu a večnú mladosť. Rituály a praktiky sú účinnejšie vonku pod holým nebom za svitu Mesiaca. 

Dávny daoistický alchimisti verili, že mesačný svit obsahuje elixír zdravia a večnej mladosti, ktorý Vládkyňa Mesiaca vylieva na svet ľudí.

dao-institut-fengshui
Malý daoistický rituál

Na improvizovaný oltár postavíme podobizeň Vládkyne Mesiaca alebo iný symbol Mesiaca, vonné tyčinky a sviečky. Obetované ovocie a pochutiny by mali byť okrúhle alebo guľaté, uložené na okrúhlych tanieroch, aby pripomínali Mesiac v splne. Ak chceme byť dôslední, ponúkneme 5 druhov ovocia na 5 tanieroch a ďalších 5 tanierov s inými druhmi jedál. 

Po naplnení oltára obetinami vykonáme zápalnú obeť (tyčinky a sviečky) a uskutočníme zvolený rituál či praktiku (meditácia, vydymovanie, modlitba, nabíjanie vody, rituálnych predmetov, strieborných šperkov alebo liečivých kameňov mesačným svitom - Ametyst, Ruženín, Charoit, Kremeň, Smaragd, Malachit, Chryzokol, Chrysopras, Chalkolit, Granát, Diaspor, Heliotrop, Jaspis, Kunzit, Labradorit, Uvolit, Mezolit, Vltavín (Moldavit), Mesačný kameň (Selenit), Nefrit, Obsidián, Opál, Rodochrozit, Rubín, Sodalit, Topás, Lapis lazuli, Magnezit...). 

Teplá mesačná noc nám dovoľuje vystaviť mesačnému kúpeľu aj svoju obnaženú pokožku. Mesačný svit čistí náš zrak a umožňuje vidieť skryté veci. Na záver sa Mesiacu a jeho vládkyni nezabudnime poďakovať. 

dao-institut-fengshui

autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT