jarná rovnodennosť-chun fen-marec

4. Jarná rovnodennosť


dao=cesta

2O. marec - 3. apríl

Jarná rovnodennosť (Chun Fen)

Dnešný deň je dňom Jarnej rovnodennosti. Zároveň je to prvý deň rovnomenného solárneho obdobia zvaného Jarná rovnodennosť (Chun Fen), ktoré trvá od 20. marca do 3. apríla.

dao=cesta

čínsky kalendár - jarná rovnodennosťFakty o jarnej rovnodennosti

  • Na severnej pologuli začína jar.
  • Na severnom póle začína polárny deň.
  • Na južnej pologuli začína jeseň.
  • Na južnom póle začína polárna noc.
  • Dĺžka dňa a noci je približne rovnaká.
  • Slnko vychádza o 6:00 na východe a zapadá o 18:00 na západe.
  • Končí sa nadvláda noci nad dňom. Začína obdobie, kedy sa noci budú postupne skracovať a dni predlžovať.

dao=cesta

Stavanie vajíčka pre šťastie a úspech

jarná rovnodennosť1Je to čínsky zvyk starý viac ako 4000 rokov. Verilo sa, že jarná rovnodennosť je pre túto hru najvhodnejší čas, pretože Zemská os je harmonicky vyvážená s obežnou rovinou Zeme okolo Slnka. To malo uľahčiť postavenie vajíčka do vzpriamenej polohy.

Ak sa nám podarí postaviť vajíčko do vertikálnej polohy, znamená to, že sily neba a zeme sú nám harmonicky naklonené a nás čaká šťastie.  Ak navyše na vajíčko napíšeme alebo symbolicky nakreslíme to, po čom túžime, úspech nás neminie

dao=cesta

Ako šťastene trochu pomôcť?

jarná rovnodennosť-vyvažovanie vajíčkaNájdeme si vajíčko (surové) s trochu hrboľatou špičkou. Vajce trochu potrasieme, aby sa žĺtok usadil a znížilo sa jeho ťažisko (žĺtok je vo vajci uprostred a má väčšiu hmotnosť, čo môže narušiť jeho rovnováhu). Potom vajíčko postavíme na špičku a pokúsime sa nájsť jeho ťažisko. Ak sme dostatočne trpezliví a odhodlaní, šťastena našu snahu a šikovnosť iste ocení.

Ak ani toto nepomohlo, je tu ešte malý podvod – posypeme stôl soľou a na ňu vajce postavíme. Prebytočnú soľ zo stola opatrne odstránime.  Vajíčko nám stabilne stojí, soľ nie je vidieť, no priazeň šťasteny za našu “snahu” už očakávať nemôžeme

dao=cesta

Očistenie a posilnenie organizmu jarnou zeleninou

Príroda sa v tomto období prebúdza k novému životu. Všetko je plné sily a potenciálu. Preto sa počas tohto obdobia snažíme jesť čerstvú sezónnu jarnú zeleninu a čerstvé ovocie. Pomôže nám to načerpať nové sily a udržať svoje telo zdravé.

chinese new year

dao=cesta

Rituál na oslobodenie od minulosti

jarná rovnodennosť - rituál na oslobodenie od minulostiJarná rovnodennosť je vhodné obdobie, ak chceme zanechať staré a dať priestor a šancu novému. Pomôcť nám môže jednoduchý rituál, ktorý je účinný najmä v období Jarnej rovnodennosti (Chun Fen – od 20. marca do 3. apríla).

Vonku alebo doma si pripravíme improvizovaný oltár so sviečkou a obetami. Vezmeme si papier a napíšeme naň, čo nás trápi, s čím si nevieme radi a čoho sa chceme zbaviť. Poprosíme duchov prírody, ktorí sú teraz najmocnejší, aby nám s problémom pomohli a sňali z nás bremeno, ktoré nás ťaží. Potom papier spálime. V okamihu, ako dym začne stúpať, prosíme sily nebies, aby nám pomohli ukončiť staré a úspešne začať nové. Na záver rituálu sa nezebudnime poďakovať.

dao=cestaDAO-INSTITUT