Deň Konfucia


Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

27. deň 8. lunárneho mesiaca

27. deň 8. lunárneho mesiaca je dňom nebeských narodenín Majstra Konfucia.  

KONFUCIUS

Majster Kong Fuzi (Konfucius, 551-479 p.n.l.) sa narodil v štáte Lu na území dnešnej čínskej provincie Šan-tung. Bol známy mysliteľ, politik, štátnik a sociálny filozof.

Jeho učenie ovplyvnilo život a myslenie celej Východnej Ázie. Jeho morálna filozofia kládla dôraz na čistotu charakteru, morálku, čestnosť a spravodlivosť v medziľudských vzťahoch. V nadväznosti na jeho učenie sa rozvinulo filozoficko-náboženské hnutie, konfucianizmus.  

Dnes existuje v Číne asi 500 konfucianských svätýň, kde sa poriadajú konfucianské rituály a slávnosti. Podľa čínskych zdrojov oslavuje Konfucius svoje narodeniny  tento rok už po 2567 krát.

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

Malý rituál na počesť narodenia Majstra Konfucia 

confucius-konfucius-kongfuziPri tejto príležitosti pripravíme improvizovaný domáci oltár, kde zapálime a obetujeme sviečky, vonné tyčinky, esenciálne oleje alebo kadidlo.

Najmä študenti, politici a akademici dychtiaci po poznaní a úspechu umiestňujú na oltár svoje priania napísané na malých papierikoch. V nich žiadajú o požehnanie pri svojich štúdiách a pri intelektuálnom rozvoji.

Dospelí často vykonávajú obetný rituál aj v mene svojich rodinných príslušníkov. Na Konfucia sa obracajú s túžbou a prosbou, aby ich deti alebo partneri vynikali akademicky, úspešne absolvovali štúdiá a skúšky a získali titul či dosiahli úspešnú kariéru. Starí rodičia a rodičia tiež žiadajú o požehnanie pre vnúčatá a deti, ktoré začínajú chodiť do školy. 

Vykonáme obetu a prianie zapálime. Proces pálenia umožní, aby slová nášho priania stúpali spolu s dymom k nebesiam k duchovi večného Majstra Konfucia... 

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

Majster Konfucius vo Feng Shui

Vo Feng Shui sa podobizeň Konfucia využíva pre úspech na duchovnej Ceste a kariéru. Umiestniť ho môžme do týchto sektorov:

  • do severnej časti domu (Gua 1 – cesta, kariéra),
  • do severozápadnej časti domu (Gua 6 – nápomocní priatelia, pomoc nebies),
  • do severovýchodnej časti domu (Gua 8 – múdrosť, poznanie).

Tradičné-Feng-Shui-feng-šuej

súvisiace články: Cesta filozofie- Konfucianizmus; Konfucius- citáty a výroky
autor: DAO-INSTITUT