Koniec osláv Nového roka, Deň Duchov dverí

dao=cesta

15. deň 1. lunárneho mesiaca

Nebeské narodeniny Strážcov brán 

Dôležitú úlohu pri zabezpečení domu pred nevítanými hosťami, zlými duchmi a démonmi majú Strážcovia brán (Menshen).

Strážcovia brán (Menshen)Strážcovia brán (Menshen)2Tradične sa zobrazovali v zbroji na vonkajšej strane krídel dverí. Najstaršie vyobrazenia zobrazujú strážcov podsvetia v brnení a zbroji (Shentu a Yulu), ktorí chránili obydlia tým, že démonov zväzovali a predhazovali tigrom. Postupom času sa v roli strážcov príbytku vystriedalo viacero predstaviteľov.

dao=cesta

Vyvrcholenie rituálov a osláv Nového roka

Pripadá na prvý spln v novom lunárnom roku. V tento deň sa poriada lampiónový festival. Jeho súčasťou býva dračí sprievod a tanečné predstavenie vo zvieracích kostýmoch známe ako leví tanec. Slávnosťou lampiónov sa oslavy príchodu nového roka končia.

dao=cesta

 Vyvesovanie lampiónov

  1. Tradícia vyvesovania lampiónov sa viaže k obradom vítania jari. Lampión ako zdroj svetla je symbolom predlžujúcich sa dní.
  2. Svetlá lampiónov slúžia aj na ochranu. Pripisuje sa im schopnosť zapudiť zlé sily a odvrátiť zlé energie a nepriazeň osudu.
  3. Svetlá lampiónov tiež pomáhajú nájsť cestu tým, ktorí z tohoto sveta odišli predčasne.

Obchodníci vyvesujú lampióny pred svojimi obchodmi s predstihom niekoľkých dní. Ostatní ich vyvesujú na svojich verandách a záhradách. Po zotmení sa všetci vydávajú do ulíc, aby si prezreli lampióny vyvesené v uliciach a parkoch.

Návod: Vyrobiť alebo kúpiť môžeme lampióny všetkých možných tvarov. Dovnútra sa vkladá sviečka alebo žiarovka. Obľúbenou farbou je červená. Obľúbeným námetom je tvar vládnuceho zvieraťa pre nastávajúci rok.

čínsky nový rok dračí sprievod-lampiónový-festival

Legenda: Podľa jednej legendy dal cisár dynastie Ming pri jazere Nanking vyvesiť 10 000 svietiacich lampiónov. Pohľad na ne bol tak očarujúci, že sám Buddha zostúpil z nebies, aby sa pokochal týmto pohľadom.
dao=cesta

Dračí tanec (sprievod)

Obrovský drak vyrobený z bambusových prútov a potiahnutý saténovou látkou môže dosahovať až 18 metrov. Ulicami ho nosí množstvo artistov v karnevalových prevlekoch.

Legendami opradený drak symbolizuje vitalitu, plodnosť, úrodnosť a jarný dážď. Podľa legiend má hlavu ako ťava alebo kôň, krk a chvost ako had, rohy ako jeleň, oči ako králik, uši ako byvol, šupiny ako ryba, laby ako tiger a drápy ako sokol.

čínsky nový rok dračí tanec sprievod

dao=cesta

Leví tanec (sprievod)

Lev sa symbolicky spája so silou, čistotou a ochranou. V tele veľkého papierového leva sa ukrývajú dvaja artisti. Jeden ovládá hlavu, čeľuste a jazyk vyplazený z tlamy. Druhý má na starosti zadnú časť tela. Lev tancuje ulicami za doprovodu gongu a bubnov. Jeho telo sa mrštne a obratne krúti, hrbí a znovu narovnáva a poskokmi pokračuje pokračuje na svojej ceste. Niekedy sa lev pohráva s mystickou perlou, inokedy ho pri tanci burcuje jeho „krotiteľ“.

čínsky nový rok leví tanec-2

dao=cesta

Nový Lunárny rok je v plnom prúde

Našou spoločnou túžbou je, aby sme sa v tomto roku čo najviac priblížili k svojim cieľom a to s minimálnym úsilím a stratami.

Sekcia Dni Lunárneho roka Vám pomôže pri spoznávaní a využívaní rôznych nebeských a zemských vplyvov, ktoré sa počas roka vyskytnú.

Počas celého roka tu budete nachádzať množstvo rituálov, inšpirácií a návodov pre silné dni aktuálneho roka. Naučíte sa robiť veci v správny čas, šetriť svoju životnú energiu, pestovať múdrosť a dlhovekosť. Inými slovami, naučíte sa pochopiť Cestu

dao=cesta