letný slnovrat

10. Letný slnovrat (Xia Zhi)

21. jún - 6. júl - LETNÝ SLNOVRAT A PRVÝ LETNÝ DEŇ

LETNÝ SLNOVRAT (Xia Zhi) A PRVÝ LETNÝ DEŇ

letný slnovratDnešný deň je prvý deň solárneho obdobia zvaného Letný slnovrat (Xia Zhi). Toto obdobie začína, keď Slnko dosiahne 90º a končí keď dosiahne 105º na ekliptike, t.j. trvá od 21. júna do 6. júla.

Bod letného slnovratu je 21. júna 2018 o 12:07 LSEČ.
V nasledujúcich rokoch to bude:
21. júna 2019 o 17:54 LSEČ,
20. júna 2020 o 23:44 LSEČ,
21. júna 2021 o 05:32 LSEČ.

LSEČ je letný stredoeurópsky čas, označovaný aj ako CEST – centrálny európsky letný čas, teda ten, ktorý platí v našich zemepisných šírkach.

Týmto okamihom začína na severnej pologuli astronomické leto a na južnej pologuli astronomická zima. Tento deň je teda na severnej pologuli prvým letným dňom a zároveň najdlhším dňom v roku. Na južnej pologuli nastane zimný slnovrat a tento deň je tam najkratším dňom v roku. Po letnom slnovrate sa na severnej pologuli začnú dni skracovať, kým na južnej pologuli sa dni začnú predlžovať.

Letný slnovrat je okamih, keď sa Slnko na oblohe najviac vzdiali od rovníka smerom na sever. Stred slnečného kotúča sa nachádza nad obratníkom Raka a Slnko dosahuje na severnej pologuli najväčšiu výšku nad obzorom.

Príroda aj človek na vrchole sílletný slnovrat

Slnovrat je dodnes chápaný ako začiatok novej etapy, je vyvrcholením regeneračných síl prírody aj človeka. Obdobie letného slnovratu vo väčšine východných kultúr a tradícií začína 21. júna. a končí 6. júla.

Letný slnovrat a Svätojánska noc
V západnej kultúre sa v dôsledku evanjelizácie pôvodnej pohanskej kultúry a tradícií oslavy letného slnovratu spájajú s postavou Jána Krstiteľa a pripadajú na 24. jún. Pohanské obrady sa tak počas dlhých stáročí spojili s kresťanskou kultúrou a tradíciou.

A tak Svätojánska noc nahradila dôležitý pohanský sviatok – Letný slnovrat. S dňom letného slnovratu sa spája množstvo rituálov, zvykov a legiend. K najznámejším po celom svete a vo všetkých kultúrach patrí pálenie ohňov na počesť boha Slnka. Ohne mali privolať dážď a popol z nich mal ochraňovať novú úrodu. Do ohňov a vatier, ktoré oslavovali silu Slnka, dávali ľudia kúsok cesta, posúchy alebo omrvinky pečiva. Symbolickým vyjadrením začínajúceho klesania Slnka z vrcholného bodu nebeskej klenby boli v mnohých regiónoch horiace kolá spustené z vrchov do dolín. Tieto akty boli pozostatkom pôvodných obetných rituálov Slovanov pred nástupom kresťanstva.

letný-slnovratNajkratšia noc roka a jej magická moc

Noc z 20. na 21. júna je najkratšou a zároveň najmagickejšou nocou v roku. Je plná tajomna a mágie. Duchovia prírody počas tejto noci otvárajú tajomstvá zeme a hôr, odkrývajú svoje poklady a ukazujú cestu k nim. V tomto období je ľahšie porozumieť reči prírodných duchov, zvierat a rastlín. No nielen duchovia prírody sú bytosťami, ktoré v tento deň nadväzujú kontakt so svetom ľudí. Sú to aj démoni, zlí duchovia a iné nepriaznivé sily.

Touto nocou to však nekončí, ale iba začína. To, čo sa v túto noc dostalo do ľudského sveta v ňom môže pretrvať až do konca tohto obdobia. A jeho ďalšie dni a noci tiež prinášajú nemalé prekvapenia a tajomstvá.

Palina – najmocnejšia z bylín

palina-wormwood-artemisiaNajobľúbenejšou, najmocnejšou a najmagickejšou rastlinou tohto obdobia je palina obyčajná alebo palina pravá, ktorá má v sebe najmä v tomto období silu sta bylín.

Pitie čaju z paliny má najmä v tomto období nielen mimoriadne silné ozdravné účinky, ale je aj vhodným prostriedkom pre očistu a ochranu.

Už starí Čiňania, Germáni a Kelti používali palinu vo forme kadidla na ochranu pred zlými silami, nešťastím a chorobami. Palina sa vešala nad dvere príbytkov a kládla na hranice pri spaľovaní mŕtvych. Odparovanie prchavých látok paliny vytvára účinné ochranné, dezinfekčné a repelentné prostredie.

Skôr, ako začnete piť odvar z paliny, prečítajte si nasledovné upozornenie:

Palina pravá – všestranná liečivá, ochranná a rituálna bylina

letný-slnovrat-rituálMalý rituál na získanie zdravia

Vezmeme si tri sviečky (modrú, zelenú a bielu) a postavíme ich do trojuholníka. Na kúsok papiera napíšeme alebo nakreslíme svoje prianie a vložíme ho medzi sviečky. Prianie zasypeme čerstvou prípadne sušenou palinou, harmančekom alebo levanduľou. 
.
Na vrch položíme amulet, kameň alebo obľúbený šperk, ktorý zvykneme nosiť pri sebe. Zapálime sviečky a necháme ich vyhorieť. Po vyhorení natrháme papier na kúsky a spálime papier aj byliny. 
.
Rituál je najúčinnejšie vykonať počas obdobia slnovratu.
letný-slnovrat-rituálMalý rituál na získanie peňazí

Vezmeme si tri sviečky (červenú, zlatú a bielu) a postavíme ich do trojuholníka. Na kúsok papiera napíšeme alebo nakreslíme svoje prianie a vložíme ho medzi sviečky. Prianie zasypeme čerstvou prípadne sušenou palinou, harmančekom alebo levanduľou. 
.
Na vrch položíme čínsku mincu, ktorú zvykneme nosiť v peňaženke. Zapálime sviečky a necháme ich vyhorieť. Po vyhorení natrháme papier na malé kúsky a spálime papier aj byliny. 
.
Rituál je najúčinnejšie vykonať počas obdobia slnovratu.

DAO-INSTITUT