letný slnovrat

10. Letný slnovrat (Xia Zhi)


Dao Dharma, DAO-INSTITUT

21. jún - 6. júl - LETNÝ SLNOVRAT A PRVÝ LETNÝ DEŇ

LETNÝ SLNOVRAT (Xia Zhi) A PRVÝ LETNÝ DEŇ

letný slnovratDnešný deň je prvý deň solárneho obdobia zvaného Letný slnovrat (Xia Zhi). Toto obdobie začína, keď Slnko dosiahne 90º a končí keď dosiahne 105º na ekliptike, t.j. trvá od 21. júna do 6. júla.

Bod letného slnovratu je 21. júna 2018 o 12:07 LSEČ.
V nasledujúcich rokoch to bude:
21. júna 2019 o 17:54 LSEČ,
20. júna 2020 o 23:44 LSEČ,
21. júna 2021 o 05:32 LSEČ.

LSEČ je letný stredoeurópsky čas, označovaný aj ako CEST – centrálny európsky letný čas, teda ten, ktorý platí v našich zemepisných šírkach.

Týmto okamihom začína na severnej pologuli astronomické leto a na južnej pologuli astronomická zima. Tento deň je teda na severnej pologuli prvým letným dňom a zároveň najdlhším dňom v roku.

Príroda aj človek na vrchole sílletný slnovrat

Slnovrat je dodnes chápaný ako začiatok novej etapy, je vyvrcholením regeneračných síl prírody aj človeka. Obdobie letného slnovratu vo väčšine východných kultúr a tradícií začína 21. júna. a končí 6. júla.

Letný slnovrat a Svätojánska noc
V západnej kultúre sa v dôsledku evanjelizácie pôvodnej pohanskej kultúry a tradícií oslavy letného slnovratu spájajú s postavou Jána Krstiteľa a pripadajú na 24. jún.

A tak Svätojánska noc nahradila dôležitý pohanský sviatok – Letný slnovrat. S dňom letného slnovratu sa spája množstvo rituálov, zvykov a legiend. K najznámejším po celom svete a vo všetkých kultúrach patrí pálenie ohňov na počesť boha Slnka.

letný-slnovratNajkratšia noc roka a jej magická moc

Noc z 20. na 21. júna je najkratšou a zároveň najmagickejšou nocou v roku. Je plná tajomna a mágie. Duchovia prírody počas tejto noci otvárajú tajomstvá zeme a hôr, odkrývajú svoje poklady a ukazujú cestu k nim. V tomto období je ľahšie porozumieť reči prírodných duchov, zvierat a rastlín. No nielen duchovia prírody sú bytosťami, ktoré v tento deň nadväzujú kontakt so svetom ľudí. Sú to aj démoni, zlí duchovia a iné nepriaznivé sily.

Touto nocou to však nekončí, ale iba začína. To, čo sa v túto noc dostalo do ľudského sveta v ňom môže pretrvať až do konca tohto obdobia. A jeho ďalšie dni a noci tiež prinášajú nemalé prekvapenia a tajomstvá.

Palina – najmocnejšia z bylín

palina-wormwood-artemisiaNajobľúbenejšou, najmocnejšou a najmagickejšou rastlinou tohto obdobia je palina obyčajná alebo palina pravá, ktorá má v sebe najmä v tomto období silu sta bylín.

Pitie čaju z paliny má najmä v tomto období nielen mimoriadne silné ozdravné účinky, ale je aj vhodným prostriedkom pre očistu a ochranu.

Už starí Čiňania, Germáni a Kelti používali palinu vo forme kadidla na ochranu pred zlými silami, nešťastím a chorobami. Palina sa vešala nad dvere príbytkov a kládla na hranice pri spaľovaní mŕtvych. Odparovanie prchavých látok paliny vytvára účinné ochranné, dezinfekčné a repelentné prostredie.

Skôr, ako začnete piť odvar z paliny, prečítajte si nasledovné upozornenie:

Palina pravá – všestranná liečivá, ochranná a rituálna bylina

letný-slnovrat-rituálMalý rituál na získanie zdravia

Vezmeme si tri sviečky (modrú, zelenú a bielu) a postavíme ich do trojuholníka. Na kúsok papiera napíšeme alebo nakreslíme svoje prianie a vložíme ho medzi sviečky. Prianie zasypeme čerstvou prípadne sušenou palinou, harmančekom alebo levanduľou. 
.
Na vrch položíme amulet, kameň alebo obľúbený šperk, ktorý zvykneme nosiť pri sebe. Zapálime sviečky a necháme ich vyhorieť. Po vyhorení natrháme papier na kúsky a spálime papier aj byliny. 
.
Rituál je najúčinnejšie vykonať počas obdobia slnovratu.
letný-slnovrat-rituálMalý rituál na získanie peňazí

Vezmeme si tri sviečky (červenú, zlatú a bielu) a postavíme ich do trojuholníka. Na kúsok papiera napíšeme alebo nakreslíme svoje prianie a vložíme ho medzi sviečky. Prianie zasypeme čerstvou prípadne sušenou palinou, harmančekom alebo levanduľou. 
.
Na vrch položíme čínsku mincu, ktorú zvykneme nosiť v peňaženke. Zapálime sviečky a necháme ich vyhorieť. Po vyhorení natrháme papier na malé kúsky a spálime papier aj byliny. 
.
Rituál je najúčinnejšie vykonať počas obdobia slnovratu.