mesiac pivoniek

4. Mesiac pivoniek


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut-fengshui

1. deň 4. lunárneho mesiaca

Začína 4. mesiac čínskeho lunárneho kalendára – mesiac pivoniek

dao-institut-fengshui

PIVONKA – cisárovná medzi kvetmi

Už od druhého storočia nášho letopočtu sú v Číne dominantou starobylých kláštorných a palácových záhrad.

I keď spočiatku sa pestovali najmä pre svoje liečivé účinky, bez povšimnutia neostalo ani estetické hľadisko a nezameniteľná vôňa.

Niektoré druhy sa využívajú pre svoje liečivé účinky, iné pre vôňu alebo ako farbivo. K najčastejšie pestovaným druhom patrí pivonka lekárska a pivonka čínska.

dao-institut-fengshui

PIVONKA – cesta na cisársky dvor

Prvé pivonky sa pestovali pre medicinálne účely v kláštorných záhradách vysoko v horách, kde ich chodili obdivovať pútnici a návštevníci. Takto sa chýr o ich liečivej sile, omamnej vôni a kráse dostal aj na cisársky dvor.

Špeciálne pre tento účel sa šľachtili žlté pivonky, ktoré sa potom dovážali na Čínsky cisársky dvor, pretože zlatožltá je dodnes symbolom cisára. Čoskoro sa pivonka stala národným kvetom Číny. V Japonsku sa veľkej obľube tešili pivonky červené.

V Číne a v Japonsku sa pivonka stala veľmi obľúbenou a váženou rastlinou. K nám do Európy sa dostala v stredoveku a čoskoro sa stala významným obchodným artiklom.

dao-institut-fengshui

PIVONKA – symbolika

V Číne je pivonka symbolom moci a vznešenosti. Vďaka množstvu okvetných lístkov je tiež symbolom bohatstva a úspechu, ale aj nádeje na mnoho potomkov.

Často ju spájajú aj s príchodom teplejších jarných dní.

Sen o pivonkách je predzvesťou šťastia v láske.

Používa sa aj pri slávnostných príležitostiach, často v bronzových kvetináčoch a vázach.

dao-institut-fengshui

PIVONKA – liečivé účinky

Pivonka patrí k tradičným liečivým rastlinám. Prvé doložené zmienky o použití pivoniek v čínskej medicíne (fytoterapii) pochádzajú z 2. storočia pred našim letopočtom.

V čínskej medicíne sa okvetné plátky červených odrôd pivonky lekárskej využívajú v čajových zmesiach na utíšenie kašla.

Sušená kôra koreňa, sušený koreň, alebo sušený koreň pivonky bielokvetej zbavený kôry zastavuje krvácanie a má antibakteriálne účinky.

Semená sa používajú v kuchyni ako korenie pri dusení zeleniny a mäsa.

dao-institut-fengshui

PIVONKA – dlhovekosť a krása

Pivonkám venujeme zvýšenú pozornosť prvý rok po ich výsadbe. Je treba ich pravidelne zalievať a pretrhávať burinu, aby sa ich korene dobre uchytili. Na zimu ich môžeme prikryť rašelinou, i keď väčšina druhov mrazu odolá.

Ich krása sa umocňuje vekom – čím sú staršie, tým sú krajšie. Ak sa dobre uchytia, môžu na jednom mieste prežiť aj desať či dvadsať rokov, niektoré drevité druhy dokonca aj vyše sto rokov. Neodporúča sa ich však presádzať, pretože na nové miesto si ťažko zvykajú.

dao-institut-fengshui