mesiac duchov

Odprevádzanie duchov a očista príbytku


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao=cesta

29. alebo 30. deň 7. lunárneho mesiaca

Končí 7. mesiac čínskeho lunárneho kalendára
– MESIAC DUCHOV

7. lunárny mesiac bol Mesiacom duchov. Brány iných svetov boli otvorené dokorán a bytosti, ktoré ich obývajú mohli navštíviť náš svet. Niektorí nám prišli pomáhať, iní škodiť.

Oficiálne Mesiac duchov končí práve dnes, a to zatváraním brán duchov (guanguimen). Zlí duchovia sa dnes musia vrátiť a dobrí môžu zostať a pomáhať. Preto dnes vykonávame rituály, ktoré pomáhajú duchom, aby našli cestu späť a vrátili sa do svojich svetov. Zároveň očistíme seba a svoje príbytky od možných nepriaznivých a škodlivých vplyvov.

dao=cesta

mesiac duchovOdprevádzanie duchov a očista príbytkov

Dnes je dôležité sa s duchmi náležite rozlúčiť a priateľsky sa rozísť. Presne o rok sa totiž brány iných svetov opäť otvoria a my sa môžme tešiť na ich návrat. Jednou z možností sú obľúbené zápalné obete (sviečky, kadidlo, obetné peniaze a iné dary).

Posledný deň v Mesiaci duchov preto vykonáme zápalnú obeť, pričom pálime najmä sviečkyvonné tyčinky. K ďalším obľúbeným praktikám patria papierové lampióny a papierové lode (často v tvare lotosového kvetu), ktorých úlohou je posvietiť odchádzajúcim návštevníkom na cestu, aby neblúdili v tme.

Ďalšou vhodnou praktikou sú prosby adresované Bodhisattvovi Kshitigarbhovi (známemu aj ako Di Zhang Wang Pusa) o pomoc a záchranu nešťastných a trpiacich duší mŕtvych.

Prvý deň v novom lunárnom Mesiaci úrody otvoríme okná a dvere dokorán a vpustíme dnu sviežu čerstvú Qi.

dao=cesta