sun-wukong-opici-kral

Deň Opičieho kráľa


dao-institut-fengshui

16. deň 8. lunárneho mesiaca

Dnešný deň slávi svoje nebeské narodeniny Opičí kráľ.

sun-wukong-opici-kral-monkey-kingOpičí kráľ
(Sun Wukong)

Opičí kráľ je obľúbená postava daoistického aj buddhistického panteónu, ktorá je u nás známa vďaka románu Cesta na západ čínskeho spisovateľa Wu Cheng-ena zo 16. storočia.

Opičí kráľ je kreatívnej, hravej a spurnej povahy. Jeho často bezočivé a dominantné správanie je však motivované súcitom a láskou. Je obľúbenou postavou detí aj dospelých, pretože je zosobnením našej vlastnej hravosti, zvedavosti a nespútanosti.

Zisťujeme, že to nemusia byť negatívne atribúty, ak je v ich pozadí prirodzená túžba po spravodlivosti a rovnosti. Keď sú tieto vlastnosti rozvíjané a kultivované, stávajú sa hybnou silou na Ceste za duchovným prebudením.

dao-institut-fengshui

Legenda o Opičom kráľovi a jeho Ceste k duchovnému prebudeniu

sun-wukong-opici-kral-monkey-kingCesta Opičieho kráľa
k duchovnému prebudeniu

Opičí kráľ sa zrodil z nebeského kryštálu, ktorý spadol na zem, keď bohyňa stvorenia Nuwa z vlastného tela budovala Nebeský palác a jeho južnú bránu. Keďže Nuwa je darkyňou života na zemi, v kameni vytvarovanom vetrom do podoby opice sa po údere blesku prebudí život.

Život Sun Wukonga sa začína na Hore bujných kvetov a plodov. Tu nasleduje skupinu opíc, ktorú vďaka svojim výnimočným schopnostiam a obratnosti prevedie cez vodopád k Jaskyni vodných závesov, v ktorej sa s nimi usídli. Vďaka tomu sa čoskoro stáva opičím kráľom. V bezpečí tohto pozemského raja žije šťastne so svojimi opičkami, až kým ho nezačne trápiť pominuteľnosť života.

túžbe po nesmrteľnosti začne trénovať pod vedením Veľkého Majstra Puti, ktorý mu dá meno Sun Wukong (zrodený z prázdnoty), pretože bol počatý z nebeského kryštálu. U neho sa naučí lietať v oblakoch, vykonávať 72 transformácií do rôznych podôb, veľkostí a tvarov, premeniť každý zo svojich 84.000 chlpov na ľubovoľný živý alebo neživý predmet, ako aj mnohé iné kúzla. Často svoje chĺpky hryzie na kusy, aby vytvoril ešte viac kópií.

Vďaka svojej vrodenej šikovnosti a takto získaným schopnostiam sa mu podarí ukradnúť Dračiemu kráľovi zo dna oceánu mocnú zbraň, ktorá ovláda búrky a krotí povodne. Pomocou tejto zbrane vyvolá chaos a prekĺzne do podsvetia, kde sa zmocní Kroniky života a smrti a vymaže z nej svoje meno aj mená všetkých svojich opičiek, aby ich životy nikdy neskončili.

sun-wukong-opici-kral-monkey-kingTakto prekĺzne aj do Nebeského paláca, kde vyvolá chaos a zmätok. Nepozvaný prenikne na oslavu organizovanú Kráľovnou matkou Západu, kde poje všetky broskyne nesmrteľnosti, ktoré dozrievajú iba raz za 9000 rokov.

Nebeský cisár znepokojený jeho správaním, posiela svojich vojakov, aby ho chytili a predviedli pred súd. Opičí kráľ však tesne predtým skáče do kotla s elixírom neporaziteľnosti.

Keď Nebeský cisár nevidí žiadny účinný spôsob, ako ovládnuť neskrotnú povahu Opičieho kráľa, požiada o pomoc Buddhu. Ten ho na 500 rokov uväzní pod Horou piatich prvkov, kde má rozjímať o následkoch svojich činoch.

Po odlúčení trvajúcom 500 rokov sa mu zjavuje Bohyňa milosrdenstva Guan Yin, aby ho poverila dôležitou úlohou: vydať sa na Cestu ako učeník pokorného mnícha a priniesť zo vzdialeného kláštora vzácne zvitky.

Na svojej Ceste skladá množstvo ťažkých skúšok a zdoláva množstvo nástrah, aby nakoniec zistil, že hlavným cieľom jeho Cesty je vnútorná zmena.

sun-wukong-opici-kral-monkey-kingRituál na uctenie Opičieho kráľa

Opičí kráľ (Sun Wukong) je vyjadrením našej odvekej túžby po tvorivosti, hravosti, slobode a nespútanosti. 

Práve dnes je vhodný deň na pripomenutie si týchto vlastností a uctenie si ich najtypickejšieho predstaviteľa - Opičieho kráľa. Učiníme tak zapálením sviečky alebo vonnej tyčinky, obetovaním ovocia (najmä banánov), orechov, sladkostí a iných pochutín. 

Opičí kráľ je božstvom, ktoré nás vracia späť do radosti, tvorivosti a bezstarostnosti detstva. Späť k ideálom dobra, spravodlivosti a hrdinských činov.. Môžme tiež poprosiť o prepožičanie obratnosti, odvahy a prešibanosti.

A verte, že Sun Wukong tam hore poskakuje v oblakoch a vystrája svoje "opičie kúsky"...

dao-institut-fengshui

autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT