Príprava symbolov šťastia a prosperity


dao=cesta

26-29. deň 12. lunárneho mesiaca

PRÍPRAVA SYMBOLOV ŠŤASTIA A PROSPERITY

Pripravujeme a nakupujeme pochutiny, lampióny, sviečky, kadidlá, ohňostroje, kvety, dekorácie a oblečenie, symboly šťastia a prosperity.

dao=cesta

Verše pre šťastie

Symboly šťastiaVerše majú zaručiť šťastie konkrétneho druhu. Napríklad obchodník použije verše prinášajúce úspech v podnikaní. Rodinné verše sa týkajú prosperity, zdravia a dlhého života.

Tradične sa maľujú čiernou alebo zlatou farbou na červený podklad. Vešajú sa na Lunárny Nový rok z vonkajšej strany okolo vstupných dverí. Tiež ich môžme umiestniť po stranách oltára alebo okolo dverí do kuchyne, spálne, obývačky, študovne, pracovne či kancelárie. V kuchyni ich vešiame po stranách sporáka.

dao=cesta

Symbol šťastia Fu

symbol šťastia FUNiekedy sa môže jednať o jediný znak. Najčastejšie sa používa znak Fu – šťastie. Ak je zavesený hore nohami, znamená príchod. To potom vyjadruje prichádzajúce šťastie.

Návod: Symbol šťastia Fu (vpravo) vytlačíme na bielom papieri formátu A4 a vystrihneme. Na Lunárny Nový rok ho umiestnime na dvere domu, firmy, izby (z vonkajšej strany) alebo nad domáci oltár. Vhodný je aj ako osobný amulet nad pracovný stôl, do kabelky alebo peňaženky…

Ponechávame ho zavesený po dobu 2 mesiacov od začiatku Nového roka. Môžme ho však ponechať na mieste po celý rok. Na konci roka ho odstránime a nahradíme novým. V prípade opotrebenia môžme symbol počas roka vymeniť – vtedy je vhodné pripraviť si viac kópií.

Upozornenie: Symboly a verše sú posolstvo nebesiam. Nemali by preto končiť v odpadkovom koši. Po ich odstránení ich spálime a ich posolstvo môže spolu s dymom stúpať k nebesiam a priniesť šťastie do rodiny alebo firmy.

dao=cesta

Červená obálka

červená obálkaČervená obálka s finančným obnosom je mimoriadne priaznivý dar na Čínsky Nový rok, narodeniny, svadbu alebo akúkoľvek inú významnú udalosť. Znak na prednej strane obálky je najčastejšie symbol pre požehnanie, prosperitu, dlhý život, úspech alebo dobré zdravie.

Pokiaľ chceme obálku pre seba, môžme do nej vložiť 3 zviazané čínske mince a nosiť ju ako amulet. Tiež do nej môžme vložiť želanie napísané na kus červeného papiera. Obálky sa dávajú aj na oltáre alebo obetné stoly ako posolstvo alebo poďakovanie bohom a nebesiam.

dao=cesta

Strážcovia brán a ochrancovia príbytkov

Dôležitú úlohu pri zabezpečení domu pred nevítanými hosťami, zlými duchmi a démonmi majú Strážcovia brán (Menshen).

Strážcovia brán (Menshen)Strážcovia brán (Menshen)2Tradične sa zobrazovali v zbroji na vonkajšej strane krídel dverí.

Najstaršie vyobrazenia zobrazujú strážcov podsvetia v brnení a zbroji (Shentu a Yulu), ktorí chránili obydlia tým, že démonov zväzovali a predhazovali tigrom.

Postupom času sa v roli strážcov príbytku vystriedalo viacero predstaviteľov.

dao=cesta

Kvety

čínsky nový rok opice 2016Sú neoddeliteľnou súčasťou Novoročnej výzdoby domov. Každý kvet má svoj symbolický význam: napr. biely narcis symbolizuje šťastie a prosperitu, kamélia predstavuje jar, pivonka bohatstvo, broskyňový alebo slivkový kvet zas dlhý život.

Akákoľvek rastlina s červenými kvetmi je symbolom šťastia a priazne osudu. Zakvitnutá a zarodená mandarinka, tangerinka alebo kumquat symbolizuje bohatstvo.

dao=cesta

Ďalšie vhodné symboly

  • Ryby – predstavujú bohatstvo a šťastie.
  • Tri hviezdne božstvá (Fu, Lu a Shou) – Fu prináša požehnanie, šťastie, hojnosť a prosperitu, Lu prináša silu, moc, spoločenské postavenie, úspech a slávu, Shou prináša zdravie a dlhovekosť.
  • Fénix a Drak – predstavuje Yin-Yang  a symbolizuje vzťahy medzi mužom a ženou.
  • Mandarinka – symbolizuje bohatstvo.
  • A samozrejme, nesmie chýbať vyobrazenie vládnuceho zvieraťa, ktoré nás bude sprevádzať po celý rok.

Fu-Lu-Shou

dao=cesta