BiXia - princezná azurovych oblakov

Deň Prvotnej dámy smaragdového oblaku


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut-fengshui

18. deň 4. lunárneho mesiaca

Dnešný deň patrí Prvotnej dáme smaragdového oblaku (BiXia YuanJun).

Prvotná dáma smaragdového oblaku

Prvotná dáma smaragdového oblaku - Bi XiaJe známa aj ako Nebeská nefritová dáma (TianXian YuNu), Dáma východného vrcholu (TaiShan NiangNiang) alebo Princezná azúrových oblakov.

V Číne jej je zasvätený chrám/svätyňa Smaragdového oblaku na východnej hore Tai.

Názory na jej pôvod sa líšia. Jedna verzia hovorí, že je dcérou Veľkého vládcu východného vrcholu, hovorí o nej ako o Nebeskej nesmrteľnej božského pôvodu, iná ju spomína ako dcéru smrteľníkov.

Východná hora ukrýva úrad, ktorý má zložitú byrokraciu pozostávajúcu z tisícov božských bytostí a duchov.

Prvotná dáma Smaragdového oblaku velí nebeským generálom a božským vojakom v zámku na východnej hore Tai. Nahliada do života aj smrti v ľudskom svete, do všetkých cnostní aj zlých skutkov a na základe tejto schopnosti radí Nefritovému cisárovi.

Má obrovské magické schopnosti vyliečiť chorých a ležiacich, ochraňuje poľnohospodárov, obchodníkov, cestovateľov a ochraňuje manželstvo.

Prvotná dáma Smaragdového oblaku chráni zdravie a bezpečnosť žien a detí, neplodným pomáha splodiť dieťa, tehotným napomáha k hladkému priebehu tehotenstva a pôrodu.

dao-institut-fengshui

Asistenti Prvotnej dámy smaragdového oblaku

Má zodpovednosť za mnoho rôznych druhov ľudského šťastia. Vzhľadom k tomu, že jej nie je ľahostajný osud ľudí, ovplyvňuje ľudské záležitosti a má niekoľko asistentov, ktorý jej pomáhajú pri plnení jej úloh.

shigandangNajčastejšie sa po jej boku zobrazuje Yanguang Nainai, ktorá je bohyňou zraku. Obetúvajú jej ľudia s očnými problémami, aby ju mohli požiadať o pomoc pri liečbe očných chorôb a zlepšení zraku.

Shi GanDang je hrdina, bojovník a ochranca bohyne. Jeho úlohou je zažehnať zlozapudiť škodiacich duchov. Prvotná dáma smaragdového oblaku ho často posiela dolu do sveta ľudí chrániť smrteľníkov pred démonmi, zlými duchmi a temnými silami.

dao-institut-fengshui

shigandangMagická moc kamenných mohýl a Feng Shui

Meno hrdinského ducha Shi Gandanga je odvodené od zdroja jeho sily (čínske slovo shi = kameň, hora, resp. shigandang = kamenná doska, mohyla). Toto božstvo je vlastne “duchom skál” a jeho sila a esencia je silou a esenciou skaly.

Legendy hovoria, že už samotné vztýčenie kamennej dosky s vytesaným menom bojovníka “Shi GanDang” bezpečne odpudí všetky zlé sily. Tieto ochranné mohyly sú častou ochranou mostov a ciest, ale aj domov a záhrad. Sú schopné chrániť nielen pred duchmi a démonmi, ale aj pred besnením a vyčíňaním vetra a vody. Využívajú sa aj vo forme amuletov pre osobnú ochranu pred temnými silami.

Vo Feng Shui sa často znázorňujú v spojení s ďalším ochrancom príbytkov, “psolevom Fu”. Vhodné umiestnenie kamennej dosky shigandang je:

  • vo vstupnej hale oproti hlavnému vchodu alebo
  • v severozápadnej časti domu (Gua 6 – nápomocní priatelia, pomoc nebies).

dao-institut-fengshui