Potala-tibetská vlajka

Tibetská vlajka


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut-fengshui

Tibetská vlajka
(vlajka tibetskej exilovej vlády)

Jedná sa o vlajku Ústrednej tibetskej správy (CTA), ktorej sídlo je v severoindickom meste Dharamsala.

tibetská národná vlajka-tibetTibetská vlajka pôvodne slúžila ako bojová zástava. Prvýkrát bola uzákonená ako národná vojenská vlajka 13. dalajlamom Thubtän Gjamcchom v r. 1912. Zjednotil vojenské vlajky všetkých provincií Tibetu do jednej, ktorú tibetská armáda používala do r. 1950.

V roku 1955 bola 14. dalajlamom Tändzinom Gjamcchom (Tenzinom Gjatsom) ustanovená ako oficiálna vlajka reprezentujúca Tibet. Od protičínskeho povstania 1959 je však na území Číny zakázaná. Výnimkou je iba Honkong.

14. dalajláma Tändzin Gjamccho bol za svoju angažovanosť za pokojné riešenie tibetsko-čínskeho problému v roku 1989 ocenený Nobelovou cenou mieru. Tibetská vlajka sa stala symbolom boja za slobodu a ľudské práva.

Mohlo by vás zaujímať: Stručný životopis súčasného 14. Dalailamu

dao-institut-fengshui

Tibetská vlajka a jej symbolický význam

Možno ste si všimli, že tibetská vlajka má lemovanie iba z troch strán. Žlté lemovanie vlajky predstavuje zlato – symbol Buddhovho učenia. Pravá strana vlajky bez lemu vyjadruje otvorenosť voči iným nebuddhistickým učeniam.

Ústredným motívom vlajky je biela zasnežená hora – symbol Tibetu pod tmavomodrou oblohou. Na jej vrchole žiari žlté Slnko. Je vyjadrením túžby po slobode, blahobyte a šťastí všetkých bytostí v Tibete. Za slnkom žiari 6 červených lúčov symbolizujúcich 6 kmeňov, ktoré sú predkami Tibeťanov (Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra). Kombinácia týchto pásov s farbou tmavomodrej oblohy symbolizuje nepretržitú ochranu duchovných náuk a svetského života.

Pred bielou horou stoja dva snežné levy reprezentujúce jednotu duchovného a svetského života. Držia trojfarebný drahokam, ktorý predstavuje Buddhu, dharmu (Buddhovo učenie) a sanghu (nasledovníci Buddhovho učenia). Pri ich nohách leží dvojfarebný drahokam, symbol etického chovania založeného na 10 cnostiach a 16 spôsoboch chovania.

dao-institut-fengshui

Celosvetová kampaň Vlajka pre Tibet

tibet_dalajlamaAkcia prebieha každoročne 10. marca ako celosvetový prejav solidarity a súcitu s tibetským ľudom. Cieľom kampane je upozorniť na porušovanie ľudských práv v Tibete vyvesením tibetskej vlajky v deň výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou, 10. marca 1959.

Pri povstaní v roku 1959 zomrelo viac ako 80 000 Tibeťanov a viac ako milión ich zomrelo v nasledujúcich rokoch vo väzeniach, pracovných táboroch a v dôsledku hladomoru. V poslednom období vrcholí protest Tibeťanov proti porušovaniu ľudských práv tým najzúfalejším spôsobom – samoupaľovaním (www.savetibet.org).

Akciu Vlajka pre Tibet na Slovensku organizuje od r. 2010 mimovládna organizácia – Tibetská asociácia (www.tibetania.sk) a v Čechách od r. 1996 Občianske združenie Lungta (Spolok Lungta: www.lungta.cz).

dao-institut-fengshui

Mýty a fakty o Tibete
pred jeho „mierovým oslobodením“

V poslednej dobe sa na českých i slovenských konšpiračných serveroch objavuje článok popisujúci otrocký systém a krutovládu 14. dalajlamu pred čínskym oslobodením v roku 1950. V nasledujúcom článku slovenský sinológ a tibetológ Prof. Martin Slobodník, PhD. zFiF UK komentuje a vysvetľuje mnohé dezinformácie, ktoré sa na týchto serveroch uvádzajú (www.tibetania.sk/novinky/O-tradicnom-Tibete-propaganda-verzus-fakty).

dao-institut-fengshui