tibetske modlitebne vlajky

Modlitebná vlajka


autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT
dao-institut-fengshui

tibetská modlitebná vlajka - dar choTibetské modlitebné vlajky

Tibetské modlitebné vlajky nie sú vlajkami v pravom zmysle. Sú to modlitebné praporky potisknuté duchovnými symbolmi, posvätnými mantrami a sútrami (úryvkami z Buddhovho učenia).

Tibetský výraz pre modlitebné vlajky je Dar Cho (Dar = dobrý život, šťastie, zdravie a hojnosť, Cho = cítiaca bytosť). Existuje niekoľko druhov vlajok.

Ich tradícia siaha do starovekého Tibetu, Číny a Indie. Tradične sa rozvesujú na pútnických miestach, v horských priesmykoch a na vrcholoch hôr. Verí sa, že vietor ich posolstvo nesie ďalej pre dobro všetkých cítiacich bytostí.

dao-institut-fengshui

Modlitebná vlajka s veterným koňom – Lungta


tibetská modlitebná vlajka - LungtaLung-ta
je najznámejší druh modlitebnej vlajky. Tibetské slovo lung má viac významov: bežný preklad je vietor; v buddhizme označuje vitálnu silu a ducha; v tibetskej medicíne je jednou z troch základných zložiek tela. Ta je dokonalý kôň.

Lung-ta (veterný kôň) je mýtický tvor z predbuddhistickej doby, v ktorom sa spája rýchlosť a sila, úspech a šťastie. Na chrbte nesie klenot spĺňajúci priania.

Lung-ta symbolizuje šťastie, životnú silu a príležitosť. Jednoducho všetko potrebné k tomu, aby nám „veci išli dobre“.

Keď je náš lung-ta príliš nízko, stavajú sa nám do života prekážky. Keď je náš lung-ta vysoko, prichádzajú príležitosti. Správne vyvesenie modlitebnej vlajky je jedným zo spôsobov, ako zvýšiť svoju energiu lung-ta.

Mýtický veterný kôň Lung-ta býva vyobrazený v strede vlajky. V rohoch vlajky ho zo 4 svetových strán chránia 4 mýtické zvieratá: drak (jemná sila), snežný lev (nebojácna radosť), tyger (dôvera) a Garuda (múdrosť). Často býva po obvode zobrazených 8 priaznivých symbolov. Zvyšok tvoria mantry a krátke sútry, modlitby za zdravie, prosperitu a šťastie.

tibet - garuda-drak-snežný lev-tiger

dao-institut-fengshui

Symbolika Farieb

Tibetské modlitebné vlajky majú 5 základných farieb, ktoré reprezentujú 5 tibetských prvkov. To, v akom poradí idú za sebou je dôležité:

  • MODRÁ – reprezentuje nebo, akášu, éter, t.j. priestor, z ktorého vzišli ostatné prvky
  • BIELA – predstavuje vzduch
  • ČERVENÁ – reprezentuje oheň
  • ZELENÁ – predstavuje vodu
  • ŽLTÁ – reprezentuje zem
tibetske modlitebne vlajky-
Modlitebné vlajky s vyobrazením Buddhu Shakyamuniho

dao-institut-fengshui

Tibetské modlitebné vlajky a Feng Shui

lungta-tibetska-modlitebna-vlajka

Tieto pestrofarebné práporky nesúce duchovné posolstvo si postupne prerazili cestu aj k nám na Západ. Ich príťažlivosť spočíva v tom, že vnášajú kúsok spirituality do našich hektických svetských životov.

Modlitebné vlajky sú vhodný spôsob, ako vyjadriť nádej, radosť, súcit, náklonnosť a vďačnosť. Vhodnou príležitosťou pre vyvesenie vlajky môže byť určitý významný okamih alebo nový začiatok: Nový rok, narodeniny, stavba domu, sťahovanie, svadba, založenie firmy alebo podniku. Vhodnou dobou na vyvesenie vlajok je prvá polovica lunárneho mesiaca.

tibetské modlitebné vlajky-lungta-farbyLátkové vlajky môžme použiť v exteriéry aj interiéry. V interiéry môžme použiť aj vlajky vytisknuté na papieri. Viazanie 5 a 10 vlajok je vhodné do menších priestorov, nad oltáre, tiež nad okná alebo dvere. Viazanie 25 vlajok je vhodné pre väčšie priestory, ako sú záhrady, altánky, domy.

No majme pritom na pamäti, že sa jedná o tibetský duchovný symbol hodný rešpektu a úcty. Dôležitým predpokladom úspechu je, aby sa vlajka pre nás nestala iba dekoráciou a aby jej vyvesenie bolo pre nás zmysluplné.

Tento typ aktivácie priestoru nie je súčasťou tradičného Feng Shui.

dao-institut-fengshui