Deň Ducha kameňa


dao=cesta

10. deň 1. lunárneho mesiaca

Uctenie Ducha kameňa

10. deň 1. lunárneho mesiaca má svoje nebeské narodeniny Duch kameňa.

Kamene sú odnepamäti považované za základ Zeme. Narodeniny kameňov sú teda synonymom pre oslavu samotnej Zeme. Tak, ako je uctenie Nebeského cisára vyjadrením túžby po ochrane, uctenie si kameňov je vyjadrením našej túžby po istote, stabilite a bezpečí. Tiež je prejavom vďaky voči Zemi, na ktorej je závislé naše prežitie.

V tento deň sa snažíme rešpektovať všetky kamene na Zemi. Prejavujeme im úctu a dbáme na to, aby sme ich zbytočne nerušili. Vyvarujeme sa preto lámaniu, tesaniu a rozrušovaniu akéhokoľvek kameňa. Podľa možnosti prerušíme kamenárske, tesárske a stavebné práce, pri ktorých s kameňom alebo zemou pracujeme. Tiež sa vyvarujeme prenášaniu a premiestňovaniu kameňov. Nepoužívame mlynské kamene ani kamenné tĺčiky a mažiare.

duch kameňaNaopak postaráme sa o ich najvyššie blaho a pohodlie. Vyberieme sa do prírody alebo pred dom, kde zapálime a obetujeme kadidlo, vonné tyčinky a sviečky priamo na kameňoch.

Doma môžeme vytvoriť improvizovaný domáci oltár s kameňmi a polodrahokamami. Ak si chceme ešte väčšmi nakloniť ich priazeň, pripravíme a obetujeme Duchom kameňa palacinky.

Hovorí sa, že ak v dnešný deň umiestnime pred domové dvere kameň a vykonáme na ňom obetu, odvďačí sa nám tým, že zapudí zlé sily a priláka šťastie k nášmu prahu.

dao=cestaDAO-INSTITUT