vládca slnka

Deň Vládcu Slnka


dao-institut-fengshui

19. deň 3. lunárneho mesiaca
19. deň 8. lunárneho mesiaca

Taiyang Xingjun (vládca slnka)Deň Vládcu Slnka

Dnešný deň patrí Vládcovi Slnka (Taiyang Xingjun), jednému z najdôležitejších nebeských vládcov, ktorí poskytujú priame požehnanie.

Jeho úlohou je riadiť pohyb Slnka po oblohe. Zároveň kontroluje množstvo svetla a tepla, čím zabezpečuje vhodné podmienky pre život na Zemi.

Vládca Slnka stelesňuje Yangový aspekt energie Yin-Yang. Yang predstavuje Nebo, Slnko, svetlo, aktivitu, prenikanie, expanziu. Symbolom Yang je Drak.

V staršej verzii daoizmu je slnko a mesiac spolu s ďalšími 5 planétami (Jupiter, Mars, Venuša, Merkúr a Saturn) uctievané ako 7 hviezdnych vládcov. Základom je viera v posvätného ducha prítomného vo všetkých javoch a veciach prírody a vesmíru. Všetko je posvätné a zaslúži si náš rešpekt a úctu.

dao-institut-fengshui

Vyobrazenie Vládcu Slnka

Vládca Slnka je odetý v honosnom zlatom rúchu. Často sedí na tróne, ktorý má štylizované zlaté draky na každej opierke. Jeho tvár aj telo sú červené. V rukách drží slnečný kotúč, na ktorom je znak slnka/dňa ( 日).

Tento vládca je schopný vidieť pravú podstatu všetkých vecí. Symbolicky to vyjadrujú jeho výrazné uprene hľadiace oči a tretie oko jasnozrivosti uprostred čela. Jeho prísny až divoký výraz vyjadruje schopnosť vidieť skryté a poskytovať ochranu pred všetkým zlom.

S Vládcom slnka sa stretávame aj v Mahayanovom buddhizme, kde je jedným z 24 nebeských vládcov (Dharmapalas), ktorí sú držiteľmi a ochrancami Dharmy (prirodzený zákon, ako aj učenie ktoré ho objasňuje). Pravdepodobne je odvodený zo staroindických Véd, kde vystupuje ako Boh slnka (Surya).

dao-institut-fengshui

vladca-slnkaUctenie Vládcu slnka

Ak si chceme uctiť životodarnú silu slnka, pripravíme si improvizovaný oltár, ktorý orientujeme smerom na východ.

Pripravíme misy s darmi slnka: čerstvým ovocím a kvetmi. Zapálime a obetujeme sviečky, vonné tyčinky, esenciálne oleje alebo kadidlo. Oltár môžme pripraviť doma alebo pod holým nebom. 

Vládcu slnka môžme požiadať o pomoc pri odvrátení chorôb a nešťastia, prilákanie blahobytu, šťastia a dlhovekosti. 

dao-institut-fengshui

autor: Dao Dharma, DAO-INSTITUT